Projekt i przyszła inwestycja dotyczyć będzie krakowskich osiedli położonych na południowym brzegu Wisły, które zamieszkuje obecnie kilka tysięcy mieszkańców.
Jak informuje Urząd Miasta Krakowa, obszar ten znajduje się niedaleko centrum podwawelskiej metropolii i na co dzień wyróżnia się zielenią i pełną spokoju aurą.
Zagrożenie przy wysokich stanach wody
Jednakże w sytuacjach powodziowych, gdy wiślane śluzy wałowe samoistnie zamykają się pod wpływem fali powodziowej, to właśnie osiedla po przeciwległej stronie wałów zagrożone są podtopieniami.
Dodajmy też, że tereny te, z uwagi na swoją obszarową strukturę, pod wpływem długotrwałych opadów deszczu wypełniają się wodą jak basen, a tamtejsze posesje są podtapiane.
I dlatego powstanie pompowni, zdaniem UM Krakowa, jest koniecznością. Jak informuje krakowski magistrat, nowa instalacja zapewnić ma bezpieczne i stabilne przerzuty wód deszczowych z terenu zawala do koryta głównej rzeki. Nowe obiekty, podobnie jak wałowe śluzy będą sterowane automatycznie.
Warto też wiedzieć, że przepompownie na wysokie stany rzek to inwestycje strategiczne, ujęte w „Koncepcjach odwodnienia miasta Krakowa”. Natomiast wartość wszystkich działań przeciwpowodziowych dla Krakowa to ponad miliard złotych.
Kompetencje KEGW
Organizację i nadzór nad przetargiem powierzono miejskiej jednostce organizacyjnej pod nazwą Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW). To pierwsza w Polsce wyspecjalizowana jednostką samorządową powołana do realizacji zadań zmierzających do adaptowania miasta do zmian klimatu.
Jak zapewniają miejskie władze samorządowe, adaptacja Krakowa do zmian klimatu to szansa na lepsze urządzenie miasta. Docelowo chodzi o matropolię oszczędną, wykorzystującą swoje zasoby i minimalizującą zagrożenia.
KEGW funkcjonuje od 1 stycznia 2020 roku, zajmuje się m.in. budową i utrzymaniem systemu odwodnienia miasta, ochroną przeciwpowodziową i inwestycjami w odnawialne źródła energii.
Droga do neutralności klimatycznej
Do tej pory KEGW uruchomił szereg zadań inwestycyjnych, przybliżających Kraków do tzw. neutralności klimatycznej. Podjęto też aktywne działania w zakresie doskonalenia systemu zarządzania wodami opadowymi m. in. poprzez inwentaryzację sieci rowów i kanałów prowadzących wodę deszczową jak również ich modernizację i budowę, projektowanie i tworzenie różnej wielkości zbiorników retencyjnych, ogrodów deszczowych i innych elementów zielono-niebieskiej infrastruktury sprzyjającej lepszemu gospodarowaniu wodą opadową na terenie Krakowa.
Redukcja emisji gazów
Miejska jednostka wkłada też duży wysiłek w działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. W tym celu przygotowywany jest dla Krakowa program poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, powstaje system zarządzania energią i mediami w budynkach miejskich. Przygotowywane są również inwestycje w zakresie termomodernizacji budynków i ich dostosowywania do współczesnych wymogów technicznych i środowiskowych.
KEGW angażuje się także w rozwój energetyki OZE rozproszonej opartej zarówno na indywidualnych, dachowych instalacjach fotowoltaicznych, jak i na systemach produkcji energii w ramach klastrów i spółdzielni energetycznych.
Komentarze (0)