Nowe taryfowe otwarcie podczas Konferencji ZFW

Nowe taryfowe otwarcie podczas Konferencji ZFW
14.03.2024, o godz. 10:19
czas czytania: około 3 minut
0

Wczoraj, 13 marca br., w Dźwirzynie, rozpoczęła się trzydniowa, 58. Konferencja Przedsiębiorstw Wodociągowych zorganizowana przez Stowarzyszenie Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe. W tym ważnym branżowym wydarzeniu uczestniczy ponad 120 przedstawicieli przedsiębiorstw zrzeszonych w ZFW.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Cieszę się, że goszczą u nas między innymi parlamentarzyści i przedstawiciele regulatora (Wody Polskie) , których chcę przekonać do tego, by powstał zespół parlamentarny, albo podkomisja do spraw wodociągowo-kanalizacyjnych – powiedział na otwarcie Konferencji, Janusz Dawidziak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia ZFW. – Tego typu gremium mogłoby wykorzystać nasze doświadczenia i obserwacje do tworzenia nowego, bardziej przychylnego i uwzględniającego potrzeby branży, prawa. Od tego zależy przyszłość, a przede wszystkim jakość naszych usług. I o tym chcemy podczas naszej konferencji dyskutować.

Sejmowo-senacki zespół taryfowy

Z powyższą tezą zgodziła się Senator RP Magdalena Kochan.

– Powiem państwu, że podejmując ten temat w Senacie pracowaliśmy głęboko przejęci faktem, że woda to skarb – podkreślała Senator Magdalena Kochan. – Mam tu na myśli wodę, zarówno tę którą dostarczacie do odbiorców, jak i tę którą trzeba później odebrać i oczyścić. Ja wiem, jak wielką przeszkodą i z jakimi irracjonalnymi trudnościami ze strony taryfikatora się borykaliście. Nikt nie widział inflacji. Nie liczono się z efektami podnoszenia płacy minimalnej, co się przekładało na jakość zatrudnienia w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych. Nie uwzględniano też wzrostu cen mediów. Na tym etapie postulujemy zatem powrót do systemu opartego o decyzje gmin w kwestii ustalania taryf. Zdaję sobie sprawę z tego, że powrót gmin do roli taryfikatora jest nie łatwy, ale jest racjonalny. Radnych często trudno przekonać do zmian kompromisowych, uwzględniających zarówno potrzeby mieszkańców, jak i branżowców. Nie mniej jednak, podstawą tego systemu są realia rynkowe, a to zdrowy fundament. Szkoda, że gotowy projekt ustawy, który wyszedł od państwa, nie doczekał się procedowania w Sejmie. To jest prawo, które powinno zacząć obowiązywać. Władze mają wypracowanego przez nas wszystkich gotowca. Będą przecież pieniądze z KPO i trzeba uzdrowić kondycję przedsiębiorstw, tak by miały one środki na wkłady własne do przyszłych projektów, a to będzie możliwe dzięki uzdrowieniu systemu taryf. Jestem też za powołaniem wspólnego senacko-sejmowego zespołu, który nazwę zespołem do spraw sensownego gospodarowania wodą. Chcę by już w przyszłym tygodniu Senat zajął się tą sprawą. Naciskajmy by to, co wyprodukowaliśmy wspólnie z państwem ponad rok temu, projekt ustawy znalazło swój wymiar w decyzjach Senatu i Sejmu – deklarowała Senator RP. 

Konsultacje i kodeks dobrych praktyk

Kolejnym kongresowym mówcą był Waldemar Miśko, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Szczecinie.

 – Jesteśmy wypróbowanym partnerem w finansowaniu inwestycji wodociągowo – kanalizacyjnych oraz wielu innych przedsięwzięć  w Państwa branży. Proszę o bezpośredni kontakt z sekretariatem Funduszu lub telefony prosto do mnie. I zapraszam na bezpośrednie spotkania i konsultacje. Będziemy sprawnie i bez zbędnej zwłoki procedować wnioski o dofinansowanie Państwa zamierzeń infrastrukturalnych, proekologicznych, edukacyjnych i innych branżowych.

130 wniosków w tym roku 

Kolejny gość Konferencji, Michał Durka, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wspomniał natomiast m.in. o inicjatywie zmierzającej do stworzenia Katalogu dobrych praktyk procedowania wniosków taryfowych, tak by proces ten został usystematyzowany.  

– Deklaruję ze swej strony współpracę – powiedział dyrektor Durka. – Przewiduję, że w tym roku wpłynie ok 130 wniosków taryfowych. W tym kontekście zachęcam państwa do spotkań i konsultacji przed złożeniem wniosków. Miejmy nadzieję, że odwrócimy państwa dotychczasowe złe skojarzenia związane z procedowaniem wniosków i rozpoczniemy nowy rozdział współpracy z uwzględnieniem państwa potrzeb.  

IGWP i Wybieramsrodowsko

Z aktualnymi informacjami dotyczącymi działalności Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie zapoznał uczestników Konferencji Prezes IGWP Paweł Sikorski.

Prezes Sikorski wspomniał m.in. o tym, że uczestniczył wczoraj (12 marca), w wydarzeniu pt. Wybieramsrodowisko, organizowanym przez Wydawnictwo ABRYS podczas którego omawiano szereg problemów dotyczących branży wod-kan, a przedstawiciele różnych stron sceny politycznej prezentowali swój punkt widzenia na te sprawy.

Podczas pierwszego dnia 58. Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągowych swoje wystąpienia mieli też przedstawiciele firm obsługujących branżę wodociągowo-kanalizacyjną.

Pierwszy dzień Konferencji zakończył się debatą branżową, którą opiszemy w osobnym artykule.

1
2
3
4
5
6
7

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024