Zapowiadana na maj przez aktywistów klimatycznych z ruchu Ostatnie Pokolenie (Letzte Generation) trzytygodniowa fala protestów rozpoczęła się we wtorek o godz. 8 rano w centrum Wiednia od blokowania ulic – podał portal austriackiego dziennika „Kronen Zeitung”.
Niewykaszanie lub rzadsze koszenie zieleńców w mieście wpływa na łagodzenie zmian klimatu i odporność miasta - uważa biolog prof. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku. Wśród zalet wymienia m.in. oszczędność wody, większą wilgotność i bioróżnorodność.
Emisje gazów cieplarnianych (GHG) mają istotnie negatywny wpływ na środowisko, ponieważ przyczyniają się do globalnej zmiany klimatu poprzez otwarty obieg węgla. Stężenia trzech głównych gazów cieplarnianych: dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4) i podtlenku azotu (N2O) znacznie wzrosły w atmosferze w porównaniu z poziomami sprzed epoki przemysłowej. Szczególnie dotyczy to N2O, który ma współczynnik ocieplenia globalnego ok. 265 razy większy niż CO2, i przewiduje się, że będzie najpotężniejszym czynnikiem zubożającym warstwę ozonową.
W Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej pojawia się coraz więcej start-upów z branży climate tech, które wspierają walkę ze zmianami klimatycznymi. Zajmują się m.in. alternatywnymi źródłami energii, recyklingiem, dostępem do wody, agritechem czy kwestiami związanymi z odpowiedzialną konsumpcją. Są też coraz istotniejszą częścią rynku venture capital.
Na czwartkowej sesji (20.04.2023) radni przyjęli Zieloną Wizję Warszawy – plan działań na rzecz zielonego miasta i klimatu. Radni PiS wstrzymali się od głosu, gdyż uważają, że projekt niesie ze sobą zbyt duże koszty społeczne.