Nie dość tego, że w ubiegły weekend (15-16 lipca br.), Polska zmagała się z 35-stopniowymi upałami, to już na początku tego tygodnia nowa fala gorąca dotarła do krajów południowej Europy. Temperatura we Włoszech ma przekroczyć znacznie 40 stopni Celsjusza. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), poinformowała, że fala upałów w niektórych częściach basenu Morza Śródziemnego od połowy tygodnia jeszcze się nasili i może potrwać do sierpnia. Jeszcze bardziej niepokojące informacje przekazuje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.
Projekt zobowiązujący do nieodpłatnego udostępniania inwestorowi danych niezbędnych do realizacji budowy obiektów energetyki jądrowej opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie udostępniania informacji i danych niezbędnych do realizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Czeka nas ekstremalnie ciepłe lato, a rok 2023 będzie globalnie najcieplejszym rokiem - powiedział PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Dodał, że w Polsce w najbliższych dniach również możemy spodziewać się upałów. Z kolei prof. dr hab. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk zauważa, że kolejne rekordy ciepła oznaczają coraz częstsze epizody susz i fali upałów w różnych częściach świata.
Transport samochodowy pozostaje nadal jednym z czynników decydujących o zagospodarowaniu terenów miast, w których mieszka już większość populacji – wg prognoz 5 mld do 2030 r. Dla przykładu w Polsce zarejestrowanych jest ponad 26,6 mln samochodów osobowych (o 2,2% więcej niż rok wcześniej), co stanowi blisko 80% wszystkich pojazdów kołowych. Taka liczba aut wymaga odpowiedniej infrastruktury drogowej oraz zapewnienia możliwości parkowania w pobliżu miejsc zamieszkania, miejsc pracy lub usług.
Budynek kościoła katedralnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie przejdzie gruntowną termomodernizację z zastosowaniem OZE oraz systemów zarządzania energią dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 3 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.