Celem analiz zaprezentowanych w tym artykule było przedstawienie w raportach o stanie gmin (RSG) stanu realizacji polityki adaptacji do zmian klimatu, zapisanej w miejskich planach adaptacji (MPA).
01.09.2023 r. NFOŚiGW uruchamia drugi nabór wniosków w programie „Innowacje dla Środowiska”. Program ma na celu wsparcie realizacji nowych technologii i przedsięwzięć w dziedzinie ochrony środowiska. Jak informuje NFOŚiGW, przewidziany budżet na realizację drugiego naboru to 1 mld zł.
Upał, tropikalna noc nie daje zasnąć, a następnego dnia ulewny deszcz i porywisty wiatr uniemożliwiają dotarcie do pracy. Wyschnięte pożółkłe trawniki przed blokiem, roztapiający się asfalt, a może zalane piwnice i tunele w drodze do pracy – brzmi znajomo? Pytają retorycznie przedstawiciele UM Warszawa. Władze stolicy przygotowały i udostępniły "Warszawski poradnik adaptacji do zmiany klimatu". Jest to dokument, którego celem jest prosty opis skutków zmiany klimatu wraz z zestawem podpowiedzi, jak się do tych zmian przystosować oraz jak minimalizować ich skutki.
Wzrost temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego wynoszący 0,08 stopni Celsjusza na dekadę jest wyższy od średniego wzrostu na całej Ziemi szacowanego na 0,05 stopni Celsjusza – wskazano w raporcie Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Według specjalistów z WHO kryzys klimatyczny, czyli zmiany, jakie zachodzą w klimacie, mogą się stać jednym z największych zagrożeń dla naszego życia i zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Gwałtowne zjawiska pogodowe, walka z dotkliwymi skutkami suszy czy rekordowe dodatnie temperatury w środku zimy powodują, że rośnie w nas uczucie lęku i przygnębienia, które może działać destrukcyjnie.