Bioelektrociepłownie w otwartym niespełna trzy lata temu Wodnym Parku Tychy oraz w miejscowej oczyszczalni ścieków łącznie wyprodukowały w 2020 r. ponad 14,8 tys. megawatogodzin energii, co zapewniło im samowystarczalność energetyczną. Nadwyżka – ok. 5 tys. MWh – trafiła do sieci.

Ilość energii wyprodukowana w minionym roku przez bioelektrociepłownie w oczyszczalni ścieków oraz Wodnym Parku Tychy pozwoliłaby na roczne zasilanie 17,5-tysięcznego miasta. Było to łącznie 14 tys. 827 MWh, co w całości zaspokoiło potrzeby energetyczne obu obiektów. Nadwyżka wytworzonej energii (5 tys. MWh) została sprzedana do sieci energetycznej.

Wytworzenie takiej ilości prądu w tradycyjnych elektrowniach węglowych wymagałoby spalenia blisko 4,7 tys. ton węgla kamiennego – to tyle, ile mieści się w 67 pełnych wagonach kolejowych. Specjaliści wyliczyli także, że aby wytworzyć podobną ilość prądu w instalacjach fotowoltaicznych, farma słoneczna musiałaby mieć powierzchnię ok. 30 ha.

Wodny Park Tychy otwarto 30 kwietnia 2018 r. Od początku jest zasilany prądem i ciepłem z własnych źródeł. Jego budowa trwała trzy lata i  pochłonęła – wraz z wyposażeniem obiektu – ok. 112 mln zł.

Czytaj więcej

Skomentuj