Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Odpadów przybywa. Samorządy czekają na nowe uprawnienia

Odpadów przybywa. Samorządy czekają na nowe uprawnienia
szp
31.03.2020, o godz. 14:09
czas czytania: około 2 minut
0

Polacy masowo pozbywają się odpadów wielkogabarytowych i prowadzą remonty. Miasta zastanawiają się jak przeorganizować systemy zbiórki i nadal czekają na uchwalenie przepisów w ramach specustawy - tzw. tarczy antykryzysowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Zmiany w systemie gospodarki odpadami zapisane w nowelizacji specustawy. Wyszły właśnie z Senatu. Zgodnie z pierwotną propozycją wojewodowie mieliby m.in. decydować o przekazaniu odpadów zmieszanych do spalarni lub na składowisko, a także o czasowym zawieszeniu selektywnej zbiórki.

Zanim jednak przepisy specustawy wejdą w życie, gminy muszą radzić sobie same. W Kielcach – o czym pisaliśmy – odpady są odbierane tylko w nocy, co rodzi pewne problemy. Zmniejszyć ma się tam częstotliwość selektywnej zbiórki. Wstrzymano także odbiór wielkogabarytów.

Olsztyn zmieni system

Podobny plan zrodził się w Olsztynie.

– W tej chwili rozważamy różne warianty, na wszelki wypadek. Gdyby sytuacja się skomplikowała, to może faktycznie trzeba będzie odbierać odpady w nocy – mówił na łamach Gazety Olsztyńskiej Andrzej Ryński, wiceprezes Remondis Olsztyn.

Coraz większym problemem stają się odpady wielkogabarytowe. Na terenie obsługiwanym przez firmę współpracującą z Remondisem jest ich „zatrzęsienie”. Firmy, które je odbierały z danego terenu zwykle uporały się z ilościami w jeden dzień. Obecnie potrzebują trzech.

Remont na kwarantannie

Jak pokazuje przykład Olsztyna, Polacy którzy częściej niż do tej pory pracują w domach i rzadziej z nich wychodzą, zajęli się remontami. – W pierwszym tygodniu społecznej kwarantanny mieliśmy najazd klientów po worki na gruz – mówił Ryński.

Już w połowie marca pojawiały się informacje, że markety budowlane przeżywają prawdziwe oblężenie. Klienci masowo zaczęli kupować „niezbędne” materiały. „W Castoramie na Osowie kolejki kilometrowe, pełno ludzi również z dziećmi. Kto dał im prawo narażać pracowników”, “W Castoramie i Leroy Merlin ludzi od groma. Nie ma to jak narażać się na wirusa. Brawo – pisali użytkownicy portalu Trójmiasto.pl.

Gospodarka odpadami i BHP w czasach epidemii. Szkolenie online

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024