Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Odpady, zmiany klimatu i plastik w oceanach na szczycie G7

Odpady, zmiany klimatu i plastik w oceanach na szczycie G7
sm
24.09.2018, o godz. 10:12
czas czytania: około 2 minut
0

Zmiany klimatu, redukcja plastikowych odpadów oraz działania na rzecz czystości oceanów to główne tematy szczytu ministrów środowiska i energii państw G7. Spotkanie odbyło się 19-20 września 2018 r. w kanadyjskim Halifaxie, wziął w nich udział wiceminister Michał Kurtyka, pełnomocnik rządu ds. prezydencji COP24.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Polska delegacja wzięła udział w Szczycie Ministrów G7 (grupa państw najbardziej rozwiniętych gospodarczo – przyp. red.), zorganizowanego pod hasłem “Working Together on Climate Change, Oceans, and Clean Energy”.

W Kanadzie byli przedstawiciele m.in. Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, a także Polski i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jakość powietrza tematem obrad

Ministrowie środowiska rozmawiali na temat zmian klimatu, zrównoważonego wzrostu gospodarczego, zaawansowania prac i warunków sukcesu uzyskania globalnego porozumienia podczas konferencji COP24, finansowania inwestycji środowiskowych, podniesienia jakości powietrza, czystości oceanów oraz problemu lawinowego wzrostu plastikowych odpadów.

Biorący udział w wydarzeniu wiceminister środowiska Michał Kurtyka powiedział, że odbywający się w grudniu w Katowicach szczyt COP24 będzie w dużej części kontynuacją tematów poruszonych w Halifaksie. – Zbliżający się COP okazuje się jednym z najbardziej historycznych, jak też i najbardziej ambitnych, jeśli chodzi o liczbę zadań do zrealizowania oraz decyzji do podjęcia – wyjaśnił.

Ministrowie debatowali o możliwych rozwiązaniach sprzyjających ochronie klimatu, w tym nad potrzebą wsparcia dla krajów rozwijających się w adaptacji do postępujących zmian w tym zakresie. Wielu uczestników szczytu G7 podkreślało, że konsekwencje tych procesów są znaczące dla społeczności międzynarodowej. W obradach wzięli też udział przedstawiciele Jamajki, Kenii, Wysp Marshalla, Nauru, Norwegii, Seszeli i Wietnamu – krajów szczególnie zainteresowanych sprawą plastików w oceanach i zmianami klimatu powodującymi podnoszenie się poziomu mórz.

Profesor Nicholas Stern, ekspert ds. zmian klimatu, przytoczył wyniki raportu Globalnej Komisji ds. Gospodarki i Klimatu z 2018 r., z których wynika, że działania w dziedzinie walki ze zmianami klimatu mogą wygenerować 26 miliardów dolarów wzrostu gospodarczego i 65 milionów miejsc pracy do 2030 r.

Ministrowie środowiska podkreślili, że przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym jest istotnym elementem walki z rosnącym strumieniem odpadów trafiających do oceanów. W związku z tym podjęcie działań związanych z przedłużeniem cyklu życia tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia produkcji odpadów zostało podkreślone jako kwestia podstawowa. Ta kwestia powinna być brana pod uwagę już od etapu projektowania produktu.

Ministrowie energii o BEST

W Kanadzie spotkali się też ministrowie energii, którzy rozmawiali o Budowaniu Systemów Energetycznych Jutra (BEST), które są bezpieczne, odporne, zrównoważone i czyste. Uznali, że bardzo ważny jest wzrost zaangażowania obywateli w kształtowanie krajowej przyszłości energetycznej, aby wzmocnić zaufanie społeczne do przejścia na czystsze formy energii.

Głównym tematem dyskusji szefów delegacji była potrzeba zachowania konkurencyjności na rozwijającym się rynku czystej energii i napędzania wzrostu gospodarczego przy jednoczesnej ochronie środowiska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2023