Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Odpowie za przewóz odpadów toksycznych. 25 ton chemikaliów w 124 beczkach

Odpowie za przewóz odpadów toksycznych. 25 ton chemikaliów w 124 beczkach
sm
02.04.2019, o godz. 9:47
czas czytania: około 2 minut
3

Prokuratura w Dębicy skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 33-letniemu Mariuszowi M., któremu zarzuca popełnienie nieumyślnego przestępstwa transportowania wbrew przepisom ustawy odpadów i substancji niebezpiecznych, znajdujących się w beczkach. Oskarżonemu grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Utylizacja ładunku kosztowała 99 tys. zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

22 stycznia 2018 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego skontrolowali na węźle autostrady A4 Dębica-Wschód samochód ciężarowy z naczepą. Kierowca przestawił dokument, z którego wynikało, że wiezie kauczuk.

Funkcjonariusze ustalili, że w przyczepie znajdują się 124 beczki bez etykiet. Po otwarciu kilku z nich znaleziono substancję płynną w trzech różnych kolorach (szarym, brązowym i białym). Nie przypominała ona kauczuku.

Kierowca Mariusz M. wyjaśnił, iż załadunek nastąpił w nieznanym mu miejscu w Krakowie, na drodze. Beczki ustawiono na przyczepie za pomocą wózka widłowego, który przeniósł je z zepsutej ciężarówki. Mariusz M. twierdził, że nie pamiętał, kto go skierował na miejsce załadunku.

Pożar pod Tucholą. W weekend płonęły tam odpady komunalne zgromadzone na terenie RIPOK-u

Na zlecenie funkcjonariuszy Urzędu Celno-Skarbowego pracownicy Wojewódzkiego Inspekcji Ochrony Środowiska pobrali do badań próbki z kilku beczek. Okazało się, że były to substancje niebezpieczne.

Powołany w sprawie biegły z zakresu transportu drogowego ocenił, iż transport odpadów w 124 beczkach stalowych i plastikowych odbywał się niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Brakowało m.in. zezwoleń na transport odpadów, oznaczeń pojazdu i opakowań, w których odpady się znajdowały. Przewożony ładunek był towarem niebezpiecznym i mógł stworzyć zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub spowodować zanieczyszczenie wody, powietrza lub gleby i doprowadzić do zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Odpady przekazano firmie zajmującej się utylizacją. Skarb Państwa poniósł koszty przechowywania i utylizacji odpadów. Kosztowało to 99,5 tys. zł.

Mariuszowi M. usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa z art. 183 § 6 k.k. dotyczący przewozu odpadów bez wymaganych zezwoleń i stwarzania zagrożenia dla środowiska. Kierowca nie przyznał się do winy, wyjaśnił że nie wiedział co przewozi i że nie dostał zapłaty za transport.

W czwartek prokuratura przesłała do sądu w Dębicy akt oskarżenia w tej sprawie. Mariuszowi M. grozi do dwóch lat więzienia. Kierowca był wcześniej karany.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (3)


ads

Komentarz #16915 dodany 2019-04-02 12:36:01

wprost kłamie a jest oskarżony o nieumyślne....chore! do pierdla na 2 lata minimum, bezwarunkowo i bez zawiasów


fiksum d

Komentarz #16925 dodany 2019-04-02 15:17:07

Zadziwiające, że koleś był karany, znaczy jest recydywistą, a grozi mu tylko do dwóch lat, skoro KK przewiduje osiem. Prokuratura wnioskuje o dwa, sąd uzna może winę częściową (kierowca nie wiedział co wiezie) i wlepi mu rok więzienia w zawieszeniu na rok, a może i dostanie niższy wyrok. Takie postępowanie prokuratury nie zatrzyma porzucania odpadów i podpalania składowisk.


kubos

Komentarz #16955 dodany 2019-04-03 14:08:22

Kary są irytująco śmieszne. W ten sposób to oni mogą sobie drobnych złodziejaszków karać... Wsadzić typka i każdego następnego z "tej" branży na minimum 10 lat plus gigantyczne kary i może wreszcie im się to przestanie opłacać

Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024