Odwiert geotermalny w Kaliszu z dofinansowaniem z NFOŚiGW

Odwiert geotermalny w Kaliszu z dofinansowaniem z NFOŚiGW
R.G.
06.03.2024, o godz. 11:10
czas czytania: około 2 minut
0

Niedawno pisaliśmy o planach dotyczących rozwoju gospodarki geotermalnej w Kaliszu, a teraz nastąpił w tej sprawie znaczący postęp. Kaliski samorząd miejski otrzymał pozytywną decyzję o przyznaniu dotacji na wykonanie odwiertu geotermalnego. Miasto ma otrzymać ponad 14 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak poinformował we wtorek, 5 marca br., prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, NFOŚiGW wydał pozytywną decyzję w sprawie przyznania dotacji z przeznaczeniem na wykonanie odwiertu geotermalnego w mieście.

Ponad 14 mln dofinansowania

– Dzięki temu miasto ma otrzymać ponad 14 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Klimatu i Środowiska na wykonanie prac polegających na sprawdzeniu dostępności wód geotermalnych w Kaliszu – wyjaśnia prezydent Kalisza. – Zgodnie z decyzją NFOŚiGW, prace będą prowadzone na polanie przy kompleksie basenów Aquapark w latach 2024-2025. W tym miejscu rozpoczniemy wiercenie pionowego otworu na głębokość 1700 metrów – dodaje prezydent Kinastowski.

Jak wyjaśnia prezydent, źródła geotermalne to nie tylko ciepła i lecznicza woda do basenu, a przede wszystkim tania i czysta energia do wykorzystania w domach. Będzie to miało znaczący wpływ na rozwój gospodarczy i inwestycyjny miasta.

Regionalna „dolina ciepła”

Podobnego zdania jest profesor Jacek Zimny z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, który podkreśla, że w dużej części Polski stosunkowo płytko, czyli na głębokości około dwóch kilometrów, znajdują się duże złoża wód geotermalnych, które można wydobywać i wykorzystywać. A linię Poznań-Konin-Kalisz-Sieradz uczony nazywa wręcz: “doliną ciepła”.

O tym, że Kalisz położony jest w rejonie obfitującym w źródła geotermalne mówiono od dawna. Do tej pory brakowało jednak jednoznacznego potwierdzenia. Teraz może się to zmienić.

– Na tę informację czekaliśmy długo, ale warto było przez wiele lat opracowywać projekty, dokumenty i analizy – cieszy się prezydent Kalisza. – Warto było złożyć wniosek do NFOŚiGW, by w końcu powiedzieć “mamy to!”. Wykonamy w Kaliszu odwiert geotermalny, by sprawdzić dostępność wód geotermalnych pod naszym miastem. Wszystko po to, aby oszacować parametry tej wody. Liczymy na to, że uda się u nas odkryć gorące źródła, a znajdująca się w nich woda będzie wykorzystywana do ogrzewania domów oraz do celów rekreacyjnych.

Przykład płynie z Uniejowa

W tym kontekście prezydent Kalisza przytacza przykład pobliskiego Uniejowa. W tym, leżącym zaledwie 50 kilometrów od Kalisza mieście od kilkunastu lat eksploatuje się złoża gorącej wody.

W Uniejowie realizacji przedsięwzięcia dopomogły działania firmy poszukującej ropy naftowej i gazu ziemnego, która natrafiła na gorące źródła wody. Odkrycia tego dokonano w 1978 r.

Krok ku inwestycjom 

Teraz podobną szansę zyskuje Kalisz. Dodajmy, że przyszła geotermia to w Kaliszu żywy temat. Również z wyborczymi konotacjami. Dowodem tego jest artykuł pt.: „Kalisz na geotermalnych złożach. Czy ruszą inwestycje?”

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024