Olsztyn uruchomił miejskie zdroje

Olsztyn uruchomił miejskie zdroje
Bartłomiej Leśniewski
12.05.2023, o godz. 8:39
czas czytania: około 2 minut
0

Władze Olsztyna uruchomiły stacje zdrojowe, w których za darmo można będzie napić się wody lub nabrać ją do butelki. To rozwiązanie pomoże również ograniczyć zużycie plastiku wykorzystywanego w tradycyjnej, sklepowej formie dystrybucji wody pitnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza – według synoptyków już wkrótce termometry w stolicy regionu będą wskazywać takie wartości. W razie potrzeby będzie można ochłodzić się wodą z miejskich zdrojów” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Olsztyn.

Jedna z najlepszych kranówek

Średniomineralizowana, zawiera niezbędny dla organizmu wapń, magnez i potas, a także pobudza metabolizm. – Poza tym nie trzeba nosić jej ze sklepu i jest tańsza, niż butelkowana – litr kosztuje niespełna grosz! Olsztyńska “kranówka” jest jedną z najlepszych w kraju – reklamuje Urząd Miasta Olsztyn.

– Przed uruchomieniem każdy zdrój został zdezynfekowany – informuje Anita Chudzińska z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie. – Pobrano też próbki wody do badań fizykochemicznych i bakteriologicznych.

Uliczne zdroje są zlokalizowane w kilkunastu miejscach lokalizacjach. Kilka najnowszych zdrojów pozwala nie tylko napić się na miejscu albo wygodnie napełnić butelkę. Urządzenia mają też specjalne “miseczki”, z których można napoić np. psa.

Nostalgia za zdrojami

Jak opisuje Marek Skowron, znawca historii techniki i infrastruktury komunalnej, miejskie zdroje cieszyły się ogromną popularnością w XIX, a nawet jeszcze w XX w. Powodem był brak sieci wodociągowej lub jej słaby rozwój. Często bowiem stanowiły one jedyne źródło zaopatrzenia mieszkańców w wodę. Umożliwiały także zaspokojenie pragnienia przez licznych bywalców parków i bulwarów oraz… koni, na których ciążyła w dużej mierze obsługa miejskiego transportu.

– Obecnie – pomijając sprawę zmieniającego się klimatu – nie ma powodu, by narzekać na brak wody i jej jakość, i mogłoby się wydawać, że zdroje uliczne straciły rację bytu. A jednak w wielu miastach z pieczołowitością utrzymywane są dawne zdroje, czego przykładem może być Paryż, gdzie w dalszym ciągu czynne są oryginalne fontanny Wallace’a – zauważa Marek Skowron.

Niekiedy również podejmowano się rekonstrukcji dawnych zdrojów, np. w Bremie i Opolu, które zostały zniszczone podczas wojny. W Bremie dawna fontanna końska uruchomiona została w latach 70 XX w., a jej replika przekazana została w darze dla Gdańska. Z kolei w Opolu podobna fontanna uruchomiona została w 2018 r. z okazji jubileuszu 800-lecia miasta.

Nowoczesne zdroje z regulacją wypływu wody stały się dzisiaj jednym z elementów infrastruktury miejskiej i spotkać je można w atrakcyjnie turystycznie miejscach, przy ścieżkach rowerowych czy ciągach spacerowych. – Nie należy więc dziwić się, widząc osobę pochylającą się nad strużką orzeźwiającej wody. Wystarczy powiedzieć „na zdrowie” i zrobić to samo – konkluduje Marek Skowron.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024