Olsztyński kanał burzowy domem dla nietoperzy

Olsztyński kanał burzowy domem dla nietoperzy
R.G.
06.03.2024, o godz. 10:25
czas czytania: około 2 minut
0

Jak podaje olsztyńska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ponad 4 tys. nietoperzy hibernuje w podziemnym kanale burzowym w Olsztynie. To wynik zimowego liczenia tych zwierząt w tym mieście. To również największe zimowisko tych ssaków na Warmii i Mazurach. Miejsce to objęto szczególną ochroną z uwagi na to, że zahibernowane, zimujące nietoperze, podatne są na ubytki energii, a wybudzenia mogą być dla nich groźne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

RDOŚ podaje, że w jednym z olsztyńskich kanałów burzowych, o długości około dwóch kilometrów, zimują: nocek Natterera, nocek rudy, gacek brunatny, a nawet wpisany na polską czerwoną listę zwierząt ginących i zagrożonych, mopek zachodni.

Stabilna, kilkutysięczna populacja 

– Liczenie wykazało, że tej zimy przebywa tam ponad 4 tysiące nietoperzy – informuje rzeczniczka olsztyńskiej RDOŚ, Justyna Januszewicz. – Z prowadzonych od kilkunastu lat inwentaryzacji wynika, że populacja w tym miejscu jest stabilna i waha się w granicach ok. 3,5-4,5 tys. osobników.

Jak dodaje Justyna Januszewicz, w miejscu hibernacji tych ssaków panuje stała temperatura, a wilgotność powietrza jest wysoka. Dzięki temu przesypiające okres zimowy nietoperze mają zapewniony komfort termiczny. 

Olsztyn przyjazny nietoperzom 

Wspomniany olsztyński kanał burzowy, to także jedno z najliczniejszych stwierdzonych zimowisk w Polsce i zarazem największe skupisko tych zwierząt na Warmii i Mazurach. 

Według RDOŚ, kolejnym miejscem w regionie, gdzie hibernuje dużo nietoperzy, jest tunel w okolicach Olsztyna. Stwierdzono tam prawie 550 osobników, w tym ponad 300 mopków zachodnich. Poza nimi były tam także nocki Natterera, nocki rude i gacki brunatne.

Specjalne strefy ochrony 

Trzecie z największych w województwie – ze znanych przyrodnikom – zimowisk nietoperzy zlokalizowane jest w okolicach Gołdapi. Zimuje tam ponad 300 nietoperzy, głównie mopków zachodnich. Stwierdzono także obecność mroczków pozłocistych, nocków Natterera i nocków rudych.

– Żeby zachować zimowe kryjówki nietoperzy, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie ustanowił w tych miejscach strefy ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania tych zwierząt – informuje rzeczniczka RDOŚ. – Oznacza to, że bez zgody RDOŚ zabronione jest m.in. wejście do takiego miejsca. Obszary te wyznacza się wokół pomieszczeń i kryjówek zajmowanych przez wszystkie gatunki nietoperzy występujące na terenie zimowisk, w których w ciągu trzech ostatnich lat choć raz stwierdzono ponad 200 osobników. To również jedyne w Polsce strefy ustanowione dla ochrony zimowisk nietoperzy – podsumowuje Justyna Januszewicz.

Ludzie stanowią zagrożenie 

W ocenie przyrodników największym zagrożeniem dla zimujących nietoperzy jest przede wszystkim obecność człowieka. Hibernujący ssak znacznie obniża temperaturę ciała, a tempo procesów życiowych spada wielokrotnie. W okresie zimowego snu korzysta jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu zgromadzonych podczas jesiennego żerowania. Przebudzony i spłoszony nietoperz musi podnieść temperaturę ciała, co jest bardzo dużym wydatkiem energetycznym. Jeśli wielokrotne przebudzenia spowodują wyczerpanie się zapasów tłuszczu przed nastaniem wiosny, kończy się to śmiercią zwierzęcia.

Dodajmy, że nietoperze objęte są w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania, niszczenia siedlisk i kryjówek.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024