Licząca ponad 40 lat oświęcimska pływalnia przeszła gruntowny remont, który trwał dwa lata i kosztował 50 mln złotych. Otwarcie w połowie września.

Pływalnia w Oświęcimiu ma ponad 40 lat. Była wizytówką miasta – odbywały się na niej najważniejsze krajowe imprezy pływackie, zawody międzynarodowe, a także zgrupowania przed igrzyskami olimpijskimi, czy mistrzostwami świata. Jednak od wielu lat obiekt odbiegał od współczesnych standardów. Stąd potrzeba modernizacji, która właśnie się zakończyła.

– Już w 2013 roku za ponad 1,7 mln zł przebudowaliśmy na pływalni instalację uzdatniania wody, w tym system filtracji i podgrzewania. Przez ostatnie dwa lata inwestycje były znacznie większe. Obecnie wszystkie prace zostały już zakończone. Trwają odbiory. Oficjalne otwarcie odbędzie się w połowie września – powiedziała rzeczniczka oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

– Wybudowano 25-metrowy basen rozgrzewkowy z sześcioma torami i ruchomym dnem na jednej połowie, co pozwoli regulować głębokość wody, aby prowadzić naukę pływania.

Najważniejsze elementy modernizacji to remont 50-metrowej niecki basenowej, trybun i dachu. Basen wzbogacił się o część rekreacyjną wraz z brodzikiem, strefę odnowy biologicznej i zewnętrzne zjeżdżalnie o długości 100 oraz 60 m.

Powstała również ścieżka Kneippa – niecki z ciepłą i zimną wodą do stymulacji naczyń krwionośnych. W pomieszczeniach technicznych otwarta zostanie siłownia i klub fitness. Zmieni się zaplecze socjalno-sportowe. Obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

1 / 7

 

Modernizacja kosztowała około 50 mln zł. Ponad 22 mln zł przekazało na ten cel Ministerstwo Sportu. Warunkiem dofinansowania modernizacji przez resort było dostosowanie obiektu nie tyko do szkolenia sportowego, ale też zawodów krajowych i zagranicznych. Pozostałą kwotę Oświęcim wyasygnował z własnego budżetu.

Czytaj więcej

Skomentuj