Województwo Łódzkie – jako pierwsze w kraju – dołączyło do projektu Pakiet Podróżnika, który do tej pory upoważniał do przejazdów pociągami spółek PKP Intercity, PolRegio i PKP SKM Trójmiasto. Od 1 lutego można go kupić również w kasach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Pasażerowie korzystający jednocześnie z usług tych czterech przewoźników (jadący np.: z Trójmiasta do Krakowa przez Łódź) mogą teraz nabyć jeden bilet na całą podróż.

Jest on dostępny w kasach przewoźników lub on-line, za pośrednictwem strony www.beta.bilkom.pl. System wybiera najtańsze połączenie biorąc pod uwagę oferty wszystkich przewoźników oferujących swoje usługi w ramach Pakietu Podróżnika. Honorowane są w nim również wszystkie zniżki, nie tylko ustawowe jak ulga szkolna i studencka, ale i promocje oferowane przez przewoźników: m.in. ulgi dla seniorów oraz tańsze bilety relacyjne. W PKP Intercity są to np.: SuperPromo, Promo, Wcześniej Taniej, Duża Rodzina, Bilet Taniomiastowy, Bilet Bliskomiastowy czy Bilet Rodzinny.

Pakiet Przewoźnika ma stanowić kolejny krok w kierunku projektu tzw. Wspólnego Biletu, o którym mówi się od lat, niemal od czasu „rozpadu” PKP na wiele spółek. Dziś pasażerowie korzystający z połączeń ogólnopolskich i regionalnych muszą kupować oddzielne bilety.

– Przez wiele lat dużo mówiono o wspólnym bilecie kolejowym. Nie czyniono żadnych realnych prac w tym kierunku. Dzięki systemowi integrującemu oferty poszczególnych przewoźników, opracowanemu przez PKP Informatyka, powstał Pakiet Podróżnika – mówi Tomasz Miszczuk, prezes zarządu PKP Informatyka. – Na taką funkcjonalność podróżni czekali wiele lat. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie także kolejne samorządowe spółki kolejowe przystąpią do wspólnego biletu.

Jako kolejne do Pakietu Podróżnika mają dołączyć m.in. Koleje Wielkopolskie i Koleje Dolnośląskie.

źródła: lka.lodzkie.pl, rynek-kolejowy.pl

Czytaj więcej

Skomentuj