1 / 5

W Gliwicach oddano do użytku Park Chrobrego. Budowa pochłonęła blisko 8 mln zł. Do dyspozycji mieszkańców są place zabaw, siłownia, pola do gry w bule i sporo nowej zieleni.

Jak informuje Urząd Miejski w Gliwicach, w Parku Chrobrego posadzono w sumie 37 drzew, ponad 7 tys. krzewów, 17 tys. bylin i 22,5 tys. roślin cebulowych. W parku dosadzono m.in. platan klonolistny, ambrowiec amerykański, grujecznik japoński.

Przy placach zabaw, podestach wypoczynkowych i na polanie w północnej części obiektu wprowadzono warstwę roślin bylinowych w postaci wielkopowierzchniowych nasadzeń m.in. jeżówek, liatr, krwawnic, przetaczników, rozchodników, rudbekii, nachyłków, liliowców i traw ozdobnych. W parku zamontowano także domki dla ptaków i hotele dla owadów niegryzących.

W centralnej części stworzono plac zabaw, wyposażony m.in. w bujaki, huśtawki, karuzele i wielkie linarium. Dla nieco starszych mieszkańców przygotowano boiska do gry w bule, siłownię plenerową, a nawet podniebną deskorolkę i rodeo. Aby zapewnić wygodę użytkownikom zamontowano stoły, kosze na śmieci i stojaki na rowery.

Inwestycja kosztowała około 7,8 mln zł. Z miejskiego budżetu na ten cel wydano ok. 6,5 mln zł, a ponad 1,3 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania. Autorami projektu są gliwickie biuro Visio Architects and Consultants oraz Pracownia 44STO.

Jeszcze w tym roku w sąsiedztwie Parku Chrobrego i lodowiska Tafla powstać ma miejsce dla amatorów jazdy na rowerze. Przy ul. Akademickiej wykonany zostanie tor rowerowy typu „pumptrack” – asfaltowa, kręta trasa o długości minimum 100 m.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj