1 / 6

11 mln zł dofinansowania pozyskał Włocławek na rewaloryzację zabytkowego parku im. Henryka Sienkiewicza. Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.

Rewaloryzacja zabytkowego parku rozpocznie się od ulicy Wysokiej. W pierwszym etapie wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy, który docelowo przecinać będzie cały park.

Na Słodowie, nieopodal miejskiego basenu, powstanie ziemny amfiteatr naturalnie wkomponowany w otoczenie – będzie to nawiązanie do historii, ponieważ obiekt taki w parku już stał. Na całym terenie powstanie sieć ciągów pieszych, place zabaw dla dzieci, miejsca rodzinnej rekreacji, pojawią się także nowe nasadzenia roślinne.

Procedura przetargowa na realizację prac związanych z rewaloryzacją włocławskiego parku zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku, główne prace są przewidziane na rok 2018.

– Cieszy nas fakt, że duże zadanie inwestycyjne oczekiwane przez mieszkańców będzie wykonane przy udziale funduszy zewnętrznych – mówi zastępca prezydenta Włocławka, Magdalena Korpolak-Komorowska.

Park im. Sienkiewicza został założony w 1870 r. Znajduje się u ujścia rzeki Zgłowiączki do Wisły, w centrum miasta, przy Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Z racji swojego położenia, narażony jest na powodzie, gdy Wisła przybiera wody (tak się stało m.in. w 2010 r.). W centrum parku umiejscowione jest popiersie Henryka Sienkiewicza. W 1924 r. odsłonięto też pomnik płk. Bechiego (który ma też własną ulicę we Włocławku), lecz zburzono go w 1939 r.

Do końca XX w. przy parku znajdował się i działał amfiteatr, w którym odbywały się ważne imprezy we Włocławku, zarówno kulturalne jak i koncerty czy festyny. Na początku XXI w. amfiteatr został opuszczony i popadał w ruinę. W 2006 r. został rozebrany, a w 2008 r. w jego miejsce postawiono plac zabaw, co spotkało się z negatywnymi opiniami ze strony mieszkańców.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj