Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Partnerska Inicjatywa Miast i trzy obszary strategiczne

Partnerska Inicjatywa Miast i trzy obszary strategiczne
jw
02.07.2024, o godz. 9:48
czas czytania: około 2 minut
0

Transformacja energetyczna, zwiększenie zasobu dostępnych mieszkań, dobre planowanie przestrzenne – to trzy zasadnicze obszary współpracy w ramach trzeciej edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast . Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz uczestniczyła w inauguracji tego projektu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– Partnerska Inicjatywa Miast – projekt strategiczny Krajowej Polityki Miejskiej 2030, za której wdrażanie jako MFiPR odpowiadamy, dotyka trzech inicjatyw strategicznych, które obecnie prowadzimy w ministerstwie. Pierwsza to – zbliżająca się do finiszu – Koncepcja Rozwoju Kraju do 2050 r., na bazie której rozpoczęliśmy już prace nad średniookresową strategią rozwoju Polski na najbliższą dekadę. Trzecia inicjatywa to nowy projekt w UE, jakim jest Społeczny Fundusz Klimatyczny oraz powiązany z nim Społeczny Plan Klimatyczny, który ma określać, w jaki sposób środki z ww. funduszu będą w Polsce wykorzystywane i inwestowane – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na konferencji inaugurującej trzecią edycję Partnerskiej Inicjatywy Miast.

Rozwój miast

– Te inicjatywy idą ręka w rękę z dwoma wymiarami inwestowania środków europejskich. Pierwszy z nich to polityka spójności i fundusze strukturalne, a drugi to Krajowy Plan Odbudowy – podkreśliła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

– Zarówno w działaniach strategicznych, jak i w funduszach inwestycyjnych, do których w 2026 r. dołączy także Społeczny Fundusz Klimatyczny, kwestia rozwoju miast, w tym sprawa dostępu do mieszkań spełniających normy zielonej energetyki i zielonego ładu, jest kluczowa. Dotyczy to obiektów jedno- i wielorodzinnych – dodała szefowa MFiPR. 

Podczas trzydniowej konferencji omówiony zostanie szeroki katalog wyzwań, jakie stoją przed polskimi miastami w obszarze: 

  • transformacji energetycznej, 
  • zapewnienia dostępnych cenowo mieszkań,
  • dobrego planowania przestrzennego.

Wybór tych tematów nawiązuje do celów, Krajowej Polityki Miejskiej 2030. 

Czym jest Partnerska Inicjatywa Miast?

Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) wspiera rozwój miast poprzez promocję i wymianę wiedzy przy udziale ekspertów i specjalistów tematycznych. Dzięki PIM miasta budują swoje kompetencje we współpracy z innymi miastami. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Bank Światowy.

PIM realizowany jest w grupach tematycznych, czyli tzw. sieciach. Efektem końcowym prac w ramach PIM jest opracowanie przez miasto własnego dokumentu pod nazwą Miejska Inicjatywa Działań. Będzie w nim wskazana ścieżka dojścia do rozwiązania zdiagnozowanych wcześniej problemów wraz z propozycjami konkretnych działań. Ponadto w ramach projektu przygotowane zostaną tzw. Plany Ulepszeń, czyli rekomendacje samorządów dla administracji centralnej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024