Polska Grupa Energetyczna nabyła Farmę Wiatrową Skoczykłody o łącznej mocy 36 MW. Inwestycja w okolicach Rawy Mazowieckiej ma umocnić spółkę na pozycji największego producenta zielonej energii w Polsce.

Jak podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski, zakup Farmy Wiatrowej Skoczykłody to realizacja wcześniejszych zapowiedzi szefa energetycznego koncernu na temat aktywizacji w obszarze lądowych farm wiatrowych.

– I to nie jest nasze ostatnie słowo. W czerwcu otworzyliśmy dwie farmy wiatrowe w województwie zachodniopomorskim, a jeszcze w tym roku uruchomimy cztery, jednomegawatowe instalacje fotowoltaiczne w województwie lubelskim, podkarpackim i lubuskim. Łącznie posiadamy już ponad 1,1 GW mocy zainstalowanej w OZE, z czego blisko 700 MW pochodzi z farm wiatrowych – zaznaczył W. Dąbrowski, zapowiadając szybkie uruchomione kolejnych inwestycji w projekty fotowoltaiczne oraz zintensyfikowanie programu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Nabycie Farmy Wiatrowej Skoczykłody pozwoli zwiększyć łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o ponad 5 proc. Zlokalizowana w pobliżu Rawy Mazowieckiej w powiecie skierniewickim w woj. łódzkim farma została wybudowana niespełna pięć lat temu przez należącą do holdingu Wento spółkę Eco Power. Jak zapewniła PGE, to nowoczesna inwestycja składająca się z 12 trzymegawatowych turbin. Wydajność farmy sięga blisko 32 proc., a roczna produkcja wynosząca blisko 100 GWh pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne ponad 40 tys. gospodarstw domowych, czyli np. miasta wielkości Płocka.

Farma do 2030 r. ma korzystać z systemu wsparcia w formie zielonych certyfikatów.
W jej pobliżu znajduje się należąca już do PGE Farma Wiatrowa Kamieńsk. W Grupie PGE za rozwijanie odnawialnych źródeł energii odpowiada spółka PGE Energia Odnawialna. PGE jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar.

Czytaj więcej

Skomentuj