Podpisano ponad 70 listów intencyjnych na wybudowanie 20 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Pierwsze mieszkania mają być gotowe pod koniec tego roku – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

W ramach pytań poselskich w sprawach bieżących Kazimierz Smoliński odpowiadał na pytanie Ewy Malik, Dariusza Starzyckiego i Waldemara Andzla (PiS) w sprawie stopnia wdrażania pilotażu programu Mieszkanie Plus. Posłowie pytali m.in. o kryteria przyznawania mieszkań, a także czy program uwzględnia mieszkania dla niepełnosprawnych.

Wiceminister Kazimierz Smoliński przypominał, że do wykonania tego pilotażu wybrano spółkę BGK Nieruchomości i każda gmina, która się do niej zgłosi, może ustalić warunki wykonania tej inwestycji. Zaznaczył jednocześnie, że “ta inwestycja z ekonomicznego punktu widzenia musi się zbilansować”, więc “w niektórych małych gminach może być problem, by zrealizować ten pilotaż”.

Równocześnie, z myślą o mniejszych i biedniejszych gminach, rząd szykuje program wsparcia budownictwa. Jeśli chodzi o pilotaż Mieszkanie Plus, w tej chwili podpisanych jest ponad 70 listów intencyjnych na obszarach 220 ha, które na dzisiaj dają prawie 20 tys. mieszkań do wybudowania.

Oddanie pierwszych mieszkań w jednej z gmin przewidywane jest na koniec tego roku., a Intensyfikacja w realizacji inwestycji ma nastąpić w 2018 r.

Mówiąc o kryteriach przyzwania mieszkań Smoliński zaznaczył, że pierwszeństwo będą miały rodziny, które wychowują przynajmniej jedno dziecko, szczególnie niepełnosprawne. Mieszkania będą też się należeć np. posiadaczom Karty Polaka.

– Jeśli ktoś zarabia za dużo, by dostać od gminy mieszkanie komunalne, a zarabia za mało, by dostać kredyt w banku – w pierwszej kolejności te osoby będą dostawały – powiedział wiceminister Smoliński. Taką osobę będzie jednak musiało być stać na czynsz, który według obecnych obliczeń ma wynosić ok. 10 zł za metr kwadratowy, choć może się to jeszcze zmienić.

Źródło: Kurier PAP

Czytaj więcej

Skomentuj