Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

PKP Intercity w okresie świątecznym przewiozło ponad 2,3 mln pasażerów

PKP Intercity w okresie świątecznym przewiozło ponad 2,3 mln pasażerów PKP Intercity
KP/PAP
30.12.2025, o godz. 11:59
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 2,3 mln osób podróżowało pociągami PKP Intercity w okresie świątecznym, od 19 do 28 grudnia; to o 17% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. – przekazała spółka w poniedziałek. Do 2 stycznia firma chce dołączyć do pociągów ponad 400 dodatkowych wagonów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Od 19 do 28 grudnia br. z usług PKP Intercity skorzystało ponad 2 mln 320 tys. pasażerów – o 17% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co oznacza, że pociągami podróżowało ponad 345 tys. podróżnych więcej.

400 dodatkowych wagonów

Spółka podkreśliła, że w analizowanym okresie do ponad 570 pociągów dołączono 755 dodatkowych wagonów; pojawiły się one m.in. w takich relacjach jak Warszawa – Trójmiasto, Warszawa – Kraków – Zakopane, Wrocław – Przemyśl, Wrocław – Olsztyn czy Gdynia – Wrocław – Bielsko Biała. Ponadto, część połączeń obsługiwanych elektrycznymi zespołami trakcyjnymi została zaplanowana jako dwa lub trzy połączone składy.

“PKP Intercity dokłada starań, aby również w okresie Nowego Roku zapewnić jak największą liczbę miejsc w pociągach, dlatego wzmocnienia realizowane są każdego dnia. Od dzisiaj do 2 stycznia przewoźnik planuje dołączyć ponad 400 dodatkowych wagonów” – podkreśliło w komunikacie PKP Intercity.

Poświąteczne zakupy PKP Intercity

Końcówka roku to też ważne ogłoszenia ze strony państwowego przewoźnika. Spółka rozpisała przetarg na dostawę 20 składów dla Kolei Dużych Prędkości (KDP) z opcją na dostawę kolejnych 35. Informacja o przetargu została w poniedziałek opublikowana w elektronicznym dzienniku przetargów UE. Ogłoszenie dotyczy dostawy 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) dużych prędkości wraz ze świadczeniem usług utrzymania oraz zaprojektowaniem i budową warsztatu utrzymania technicznego. Postępowanie jest prowadzone w trybie dialogu konkurencyjnego na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych.

Zgodnie z ogłoszeniem opcja polega na możliwości dostawy dodatkowych maksymalnie 35 EZT wraz z usługami utrzymania, przy czym PP Intercity jako zamawiający nie będzie miał obowiązku korzystania z prawa opcji. Jeśli się na to zdecyduje, będzie mógł skorzystać z opcji częściowo, a także stopniowo. Skorzystanie z opcji będzie zależne od potrzeb taborowych zamawiającego – zaznaczono w ogłoszeniu. PKP Intercity przewiduje, że dostawa dwóch pierwszych pociągów nastąpi w terminie do 60 miesięcy od dnia zawarcia umowy; dostawa wszystkich 20 w ramach zamówienia podstawowego potrwa najwyżej 84 miesięcy, a dostawa wszystkich wraz z prawem opcji – do 110 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Z kolei usługi utrzymania będą świadczone przez okres 30 lat.12 grudnia 2025 r. wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak informował, że do końca roku PKP Intercity ogłoszą postępowanie na dostawę szybkich pociągów, które obsłużą system i będą kursowały z prędkością 320 km/h na trasie „Y”, która połączy Warszawę przez nowe centralne lotnisko Port Polska z Łodzią, a dalej przez Sieradz z Wrocławiem i Poznaniem.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2026