1 / 4

Łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił jeden z większych przetargów w rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Miasto szuka wykonawcy przebudowy placu Wolności, ulic Ogrodowej, Północnej, Nowomiejskiej, Pomorskiej i Zachodniej.

Łódzki plac Wolności to miejsce, które przejdzie kompletną metamorfozę. Jak mówią miejscy urzędnicy – będzie trzeba przygotować nowe pocztówki. Jedyny w Polsce ośmioboczny rynek zostanie gruntownie przebudowany.

Przede wszystkim zmieni się organizacja ruchu, a dla pojazdów dostępna będzie jedynie północna część. Przystanki MPK zostaną połączone, tak aby w jednym miejscu można było przesiadać się z autobusów do tramwajów. Dzięki temu centralna i południowa część placu oddane zostaną pieszym oraz będzie można na nich organizować różne imprezy, np jarmarki.

– Zdecydowaliśmy się połączyć inwestycje w jeden większy projekt. Przede wszystkim umożliwi to wykonawcy lepszą koordynację prac i zorganizowanie placu budowy. Po drugie, z naszych analiz wynika, że z uwagi na to, jak przebiega podziemna infrastruktura, lepiej, żeby całość prac zrealizował jeden wykonawca. Po trzecie, spodziewamy się oszczędności przy większym zamówieniu – powiedział Tomasz Piotrowski z łódzkiego magistratu.

Na placu Wolności posadzonych zostanie ponad 50 drzew. Kolejne nasadzenia pojawią się u wylotu ul. Pomorskiej, na Zachodniej oraz w ciągu ulic Ogrodowa-Północna. Poza przebudową placu oraz sąsiednich ulic, inwestycja obejmie przedłużenie pasażu Róży do ul. Zachodniej, dzięki czemu instalacja Joanny Rajkowskiej będzie dostępna nie tylko z ulicy Piotrkowskiej. Wartość całej inwestycji szacowana jest na kilkadziesiąt milionów złotych.

Czytaj więcej

Skomentuj