Ogród polisensoryczny powstaje w Sosnowcu

W Sosnowcu ruszyły prace nad pierwszym w tym mieście ogrodem polisensorycznym. Ogród powstanie w parku przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4, a więc przy placówce edukacyjnej przeznaczonej dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim wraz ze sprzężeniami. To jeden z pierwszych w Polsce ogrodów tego typu, które mają wspomóc terapię osób niepełnosprawnych. Polisensoryczne założenie ma pełnić funkcje miejsca wypoczynku, terapii, integracji społecznej i nauki dla wychowanków szkoły. Koncepcja ogrodu zakłada też realizację innych, mniejszych projektów, np. sadu lub placu zabaw. Głównym zadaniem powstającego ogrodu ma być połączenie różnorodnych rozwiązań umożliwiających osobom niepełnosprawnym doskonalenie bezpiecznego poruszania się, orientacji przestrzennej i czerpania przyjemności z kontaktu z naturą. Projekt parku obejmuje m.in. budowę miniparku linowego z miejscami do wspinaczki, trampoliną, huśtawkami, karuzelami, a także ogrodu ziołowego, w którym rosnąć będą rośliny o intensywnych zapachach, stymulujące węch. Powstaną również tzw. ścieżki utrudnień, które posłużą do ćwiczeń dzieciom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, alejki i drewniane mosty. Ogród zostanie wykonany dzięki wsparciu sponsorów. Szkole udało się zebrać ok. 1 mln zł na ten cel.

 

Lipowa Aleja Sławnych Bytomian

W 760 rocznicę nadania praw miejskich Bytom zyska lipową aleję, upamiętniającą sławnych mieszkańców miasta. Aleja powstanie nieopodal Teatru Rozbark przy dotychczasowej ulicy Dojazd, która niedawno zmieniła nazwę na Wojciecha Kilara. Inwestycja ta ma odmienić mało reprezentatywne, poprzemysłowe oblicze ulicy ? krzewy jaśminowca zasłonią ciągnące się wzdłuż niej rurociągi. Pomiędzy lipami biec będzie oświetlony deptak, na którym staną ławki. Nie wybrano jeszcze wszystkich osób, które zostaną upamiętnione za pomocą drzew. Wyboru sławnych osobistości dokonają mieszkańcy miasta. Pierwsze lipy pojawią się przed wakacjami, a cała inwestycja zakończy się jesienią. Co roku dosadzane będą kolejne drzewa, przy których staną tabliczki z nazwiskami nowych patronów. Na zrewitalizowanym terenie wokół Teatru Rozbark posadzone zostały jeszcze dwa pamiątkowe drzewa niezwiązane z aleją. Jedno zadedykowane zostało poecie Janowi Kochanowskiemu, a drugie patronowi ulicy i kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi.

Pustynny park

Ciekawą koncepcję architektoniczną zaprezentowało londyńskie biuro projektowe Heatherwick studio. Architekci postanowili stworzyć na pustyni w Abu Dhabi park. Dynamicznie rozwijające się miasto cierpi na deficyt terenów zieleni, których utrzymanie, ze względu na upał, jest niezwykle kosztowne i skomplikowane, wymaga też znacznych ilości wody, pozyskiwanej wskutek odsalania wody morskiej. Tak właśnie zrodził się pomysł na budowę Parku Al Fayah. Aby ochronić roślinność przed promieniami słońca, park przykryty będzie swoistym baldachimem, przypominającym z góry wyschniętą, spękaną skorupę piasku, charakterystyczną dla pustynnego krajobrazu. Pomysł ten zaczerpnięto od lokalnych rolników, którzy uprawiają warzywa w cieniu rzucanym przez palmy ? podobną funkcję mają pełnić zaprojektowane przez architektów kopuły. W ten sposób ograniczone zostanie parowanie wody. Park ma mieć powierzchnię 125 tys. m2, a przez jego środek przepływać będzie strumień, znajdą się w nim, oprócz terenów zieleni i ogrodów warzywnych, także kawiarnie, palce zabaw, biblioteka, meczet i kino.

Skateboardowe miasteczko w Danii

W miejscowości Haderslev w Danii powstaje jedno z największych na świecie skateboardowych miasteczek, połączonych z obiektami rekreacyjnymi i kulturowymi. Cały kompleks obejmuje ok. 6,5 tys. m2. Centralnym punktem kompleksu jest ?streetdome? ? olbrzymia kopuła, pod którą ukryte będą liczne instalacje przeznaczone do wykonywania deskorolkowych ewolucji, zarówno przez doświadczonych, jak i początkujących zawodników, a także boisko do koszykówki i miejsca do siedzenia dla publiczności. Z zewnątrz kopuła, której średnica wyniesie 40 m, pokryta zostanie zielonym dachem. Liczne przeszklone powierzchnie pozwolą na oświetlenie hali dziennym światłem. Na zewnątrz znajdą się także elementy umożliwiające naukę trików, a także tereny rekreacyjne ? to bszar parku płynnie przechodzi w deptak, biegnący wzdłuż nabrzeża lokalnej rzeki. Za projekt kompleksu odpowiada studio projektowe Glifberg+Lykke, współpracujący z Cebra Architects. Park ma być oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Namorzynowe wieże

W Bombaju rozpoczęła się budowa apartamentowca ?Grove Tower?. Będzie to 38-kondygnacyjny budynek o wysokości 136 m i powierzchni 77 tys. m2, składający się z dwóch wież, wyrastających ze wspólnej podstawy. Znajdzie się w nim miejsce na 273 mieszkania, w dużej mierze luksusowe apartamenty. Budynek o nowoczesnym, innowacyjnym wyglądzie przedefiniuje panoramę Bombaju i, wedle idei projektantów, stanowić ma hołd złożony miastu i jego mieszkańcom. Projekt budowli autorstwa duńskich architektów z 3XN inspirowany jest strukturą gajów namorzynowych, w których poszczególne łodygi i korzenie roślin wzajemnie się przeplatają. Tolerujące słoną wodę namorzyny ? drzewa tworzące zwarte struktury ? są bardzo często spotykane u wybrzeży Indii. Specjalnie zaprojektowana fasada budynku ma ułatwić pozyskiwanie energii słonecznej, a także zapewnić naturalną wentylację. Znajdzie się na niej także ok. 2500 m2 zielonych ścian, które wspomogą redukcję poziomu dwutlenku węgla w otaczającym budynek powietrzu. Projektanci starają się o przyznanie obiektowi certyfikatu LEED Gold. ?Grove Tower? ma zostać ukończony w 2017 r.

Park w dawnej elektrowni

Andy Sturgeon Landscape and Garden Design to firma, która będzie odpowiedzialna za budowę trzech ogrodów w ramach przebudowy londyńskiej elektrowni Battersea. Rewitalizacja kompleksu zakłada przekształcenie go w obiekty komercyjne, mieszkaniowe i publiczne obszary przeznaczone na rekreację i odpoczynek. Ogrody na dachach budynków elektrowni wykorzystywać będą zabytkową architekturę i odwoływać się do trzech żywiołów: ognia, wody i powietrza. Na powierzchni ponad 2,5-hektarów znajdzie się miejsce na największe w Londynie szklane atrium. Zgodnie z projektem, kompleks zostanie podzielony na dwie części ? wschodnią i zachodnią. We wschodniej dominować ma symbolika ognia, efekt ten projektanci chcą uzyskać dzięki cortenowym ?płetwom?, które uzupełnią typowe dla angielskich ogrodów rozległe trawniki i krzewy. Część wschodnia znajdować się będzie na dachu wybudowanej w 1930 r. stacji zasilania. Tam dominować ma woda ? w tym liczne cieki wodne, wodospady i rozległy basen. Trzecim elementem ogrodów będzie zlokalizowane w centrum kompleksu atrium, w którym zostaną posadzone egzotyczne rośliny.