Po raz 13. z inicjatywy miesięcznika ?Zieleń Miejska? odbyło się w ramach Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA w Poznaniu Forum Miejska Sztuka Ogrodowa. Jak co roku specjaliści, wykładowcy, zawodowcy, studenci oraz pasjonaci tematu spotkali się, aby porozmawiać o miejskiej zieleni, a przede wszystkim o profesjonalistach, którzy ją kształtują.

Od ośmiu lat Forum MSO towarzyszy konkurs wydawnictwa Abrys ?Inspiracje w przestrzeni?. Jego tegoroczna edycja dotyczyła ogrodu sensorycznego, który powstanie przy jednym z sopockich przedszkoli. Z uwagi na przedłużenie terminu nadsyłania prac konkursowych prof. Agnieszka Krzemińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przekazała kilka wskazówek, w jaki sposób należy projektować ogród sensoryczny, przeznaczony głównie dla małych dzieci.

Po pierwsze powinien być on bezpieczny pod kątem dobranych roślin i materiałów. Po drugie musi oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów ? wzrok, słuch, węch, dotyk i smak. Na wzrok działamy kolorem. W przypadku dzieci stawiamy na różnorodność barw, w przeciwieństwie do typowych rabat jedno lub dwubarwnych. Kolor możemy wprowadzać także w elementach małej architektury. Słuch pobudzają wszelkie trawy i liście drzew poruszane przez wiatr, brzęczenie owadów, śpiew ptaków czy plusk wody. Wydawać dźwięki może także nawierzchnia oraz instrumenty, takie jak np. cymbały.

Z kolei styczność z różnymi teksturami roślin i materiałó...