Naukowcy, architekci, branżowcy, a także zwykli mieszkańcy coraz intensywniej myślą o proekologicznych metodach funkcjonowania budynków, infrastruktury w miastach, a także kształtowania i pielęgnacji zieleni. W ubiegłym roku odbyło się w Polsce kilka ważnych konferencji poświęconych zagadnieniom zmian klimatu i proekologicznym strategiom planowania przestrzennego.

Mowa choćby o takich wydarzeniach jak Forum Miejska Sztuka Ogrodowa w lutym 2018 r., które poświęcone było wpływom miasta na otaczającą go przyrodę, WAK 16 pt. ?Architektura krajobrazu w dobie zmian klimatu?, seminarium ?Zmiana klimatu i zdrowie. Wyzwania dla sektora zdrowia w Polsce? czy październikowa konferencja ?Zieleń miejska ? naturalne bogactwo miasta?. W świetle globalnych zmian myślenia ludzi ważne jest, aby rozpatrywać przykłady dobrych praktyk stosowanych na świecie, wyciągać z nich odpowiednie wnioski i adaptować do własnych warunków.

Green Building Initiative

Jednym z takich światowych przykładów jest największa proekologiczna budowla w nowojorskim Warwick w Stanach Zjednoczonych, która otrzymała najwyższą nagrodę Green Globes od organizacji GBI za przyjazny dla środowiska projekt. Green Building Initiative (GBI) to organizacja non profit zajmująca się w USA oceną i certyfikacją z zakresu oddziaływania nieruchomości na środowisko. Ten program certyfikacji wprowadzono w 2005 r., a jego pierwowzorem był...