Ptaki występujące w Polsce podlegają różnorakim formom ochrony. Tymczasem w dużej części zakładają one gniazda na drzewach, a ich siedliskami są zadrzewienia występujące również na obszarach zurbanizowanych.

Duża część ptaków objęta jest ochroną gatunkową wprowadzoną na podstawie art. 49 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2018 r., poz. 1614), inne natomiast nie korzystają z takiej ochrony. Oddziaływanie na nie jako na gatunki łowne reglamentowane jest jednak rozwiązaniami wynikającymi z ustawy z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (DzU z 2018 r., poz. 2033). W każdym przypadku należy jednak pamiętać również o tym, że wszystkie ptaki są zwierzętami podlegającymi ochronie na podstawie ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (DzU z 2019 r., poz. 122). W związku z tym w praktyce ustalenie reguł stanowiących podstawę ochrony poszczególnych gatunków bywa więcej niż złożone. Dlatego też usuwanie drzew lub krzewów albo niszczenie gniazd ptasich musi odbywać się ze szczególną ostrożnością, przy uwzględnieniu, jaki wpływ może to wywrzeć na awifaunę.

Problematyczny grzywacz

Najwięcej praktycznych problemów rodzi oddziaływanie na gołębia grzywacza. Z jednej strony, zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (DzU nr 45, poz. 459 z późn. zm.) jest on gatunkiem łownym, z drugiej natomiast ? na sku...