Rodzaj buk (Fagus) obejmuje około dziesięciu gatunków drzew występujących w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej – Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce gatunkiem krajowym jest buk pospolity (Fagus sylvatica), który osiąga w naszym kraju północno-wschodnią granicę występowania.

WPolsce w uprawie spotykany jest przede wszystkim buk pospolity wraz z odmianami –wyróżniającymi się m.in. ozdobnymi liśćmi czy też interesującym pokrojem. Gatunki obce poza kolekcjami dendrologicznymi stanowią rzadkość – niemniej jednak warte są uwagi i propagowania.

CHARAKTERYSTYKA RODZAJU, ZASTOSOWANIE

Buk pospolity to gatunek euroazjatycki, gdzie europejski obszar jego występowania rozciąga się od Półwyspu Iberyjskiego po Białoruś, Ukrainę i Półwysep Krymski. Najbardziej wysunięte na północ stanowiska znajdują się w południowo-zachodniej Norwegii, natomiast na południu sięga do Morza Czarnego; azjatycki zasięg skupia się przede wszystkim na obszarze Anatolii, wschodniego wybrzeża Morza Czarnego oraz południowego wybrzeża Morza Kaspijskiego – występuje tam podgatunek wschodni (subsp. orientalis), niekiedy uważany za odrębny gatunek, tj. buk wschodni (Fagus orientalis). W Polsce buk występuje na północnych, zachodnich i południowych obszarach, brak go natomiast w centralnej i północno-wschodniej częśc...