Ekosystem w praktyce polskich miast
Usługi ekosystemowe przynoszą szereg korzyści, które jako społeczeństwo uzyskujemy ze środowiska. Są one nazywane usługami w celu podkreślenia wartości, jakich otoczenie dostarcza człowiekowi w zakresie zaopatrzenia w wodę, tlen, żywność i surowce, regulacji warunków życia oraz walorów społeczno-kulturowych.
Źródłem tych usług jest błękitno-zielona infrastruktura. Najogólniej ujmując, jest to wielofunkcyjna sieć obszarów i obiektów pokrytych roślinnością lub wodami, w różnym stopniu przekształconych przez człowieka, położonych zarówno na obszarach wiejskich, jak i w środowisku miejskim. Sieć ta może być identyfikowana w wielu skalach, od kontynentalnej, przez krajową i regionalną, po lokalną, a w zależności od skali wyróżnia się w niej różne elementy. Na potrzeby niniejszego artykułu rozpatrywana będzie skala ogólnomiejska.
Szeroka koncepcja
Obejmuje ona znajdujące się w granicach miast tereny o różnych typach pokrycia i sposobach użytkowania, np. lasy i inne naturalne zbiorowiska, w tym mokradła, śródlądowe zbiorniki i cieki z towarzyszącą roślinnością, obszary morskie i przybrzeżne, a także tereny rolne i zadrzewienia śródpolne, odłogi pokryte spontaniczną roślinnością, parki,...