Fińskie rozwiązania
Położona na skraju Unii Europejskiej Finlandia ma w sobie egzotykę regionu peryferyjnego. Ale to tylko złudzenie. Wszystko jest tu porządne, poukładane, a ludzie funkcjonują bez nadmiernej nerwowości. Surowy klimat i piękna, bujna przyroda sprawiają, że czuje się harmonię mieszkańców z naturą.
Finlandia jest krajem nizinnym, choć o urozmaiconej rzeźbie terenu. Za kołem podbiegunowym kraina zwana Laponią stanowi przedgórze Gór Skandynawskich. Pojezierze Fińskie to ponad 60 tys. jezior zajmujących prawie 20 tys. km2. Ogólnie wody stanowią ponad 10% powierzchni kraju. Południowa część Finlandii leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego przejściowego. Natomiast północ jest w zakresie klimatu okołobiegunowego subpolarnego. Średnie roczne opady w Helsinkach, stolicy tego państwa, wynoszą 650 mm.
Organizacja
Finlandia powstała w 1917 r., po upadku władzy carskiej, po ponad stuletniej dominacji rosyjskiej. Wcześniej, od średniowiecza, znajdowała się pod panowaniem szwedzkim. Na początku XX w. nie miała więc tradycji autonomicznego kraju. A jednak bardzo szybko Finowie potrafili stworzyć własne państwo i dziś należą do najbogatszych na świecie.
Od 1 stycznia 2010 r. Finlandia jest podzielona na 20 regionów (łącznie 72 podregiony). W sumie kraj ten stanowią 342 gminy. Największym miastem Finlandii są Helsinki, leżące nad Morzem Bałtyckim. Liczba jego mieszkańców wynosi niemal 600 tys., zaś w...