Groźna ćma atakuje krzewy bukszpanu
Bukszpan do niedawna zajmował czołowe miejsce wśród roślin wykorzystywanych do tworzenia żywopłotów. Obecnie wciąż jest popularny, chociaż jego znaczenie z roku na rok spada z uwagi na coraz większe problemy ze szkodnikami. Jednym z nich jest ćma bukszpanowa – nowy, groźny szkodnik, który żeruje na liściach bukszpanu.
Bukszpan (Buxus), należący do rodziny bukszpanowatych (Buxaceae), obejmuje około 30 gatunków występujących w Afryce Północnej, Europie i południowo- zachodniej Azji.
Ozdobny i wieczniezionony
Na całym tym obszarze już od czasów starożytnych sadzony był jako krzew ozdobny. W Polsce powszechnie uprawiany jest bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), w niektórych rejonach kraju nazywany gryczpanem lub grynszpanem. To zimozielony, długowieczny (do 700 lat) bardzo wolno rosnący krzew (po kilkuset latach osiąga 8-9 m), tylko w wyjątkowych warunkach rosnący jako drzewo (wysokość do 10 m). Wytwarza zimozielone, skórzaste, sztywne, błyszczące liście. Znane są także ozdobne odmiany bukszpanu o różnym pokroju oraz o liściach mniej lub bardziej wydłużonych lub owalnych, a nawet dwukolorowych. Kwiaty są niepozorne, bezpłatkowe, zebrane w pęczki ukryte między liśćmi. Gatunek ten jest łatwy w uprawie. Na ogół jest bardzo wytrzymały i odporny na warunki pogodowe. Rośnie na bardzo różnych stanowiskach, najlepiej w ciepłych, słonecznych i o...