Konkurs


Europejskie Centrum Energii Odnawialne, we współpracy z holenderską organizacją Biomass Technology Group, zachęca samorządy lokalne, przedsiębiorstwa ciepłownicze i zakłady drzewne do wzięcia udziału w konkursie na wybór potencjalnie najlepszych projektów modernizacji kotłowni/ciepłowni na opalane paliwami drzewnymi. Wyłonione projekty, będą miały szansę uzyskać od strony holenderskiej, z programu ERU-PT, w ramach mechanizmu Joint Implementation środki na pokrycie kosztów technologii (szczegóły str. 30).


(tś)



Uchwalone prawo


7 czerwca br. Sejm uchwalił Ustawę o wprowadzeniu ustawy – Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw. Zgodnie z nią Prawo ochrony środowiska oraz Ustawa o odpadach wejdą w życie 1 października br., a nie jak zakładano 1 lipca. Wyjątek stanowią artykuły 202-218, 272-321 i 401 ust. 2 Prawa ochrony środowiska, które wejdą w życie 1 stycznia 2002 r.



Opłacone kopaliny


Sejm znowelizował Prawo geologiczne i górnicze. Nowelizacja uzależnia wysokość opłat eksploatacyjnych od ilości wydobytych kopalin. Opłaty te będą przekazywane do NFOŚiGW oraz do gmin, na terenie których działają przedsiębiorstwa. Zgodnie z nowelizacją 40 proc. opłat, jakie uiszczają przedsiębiorcy, będzie trafiała do NFOŚiGW, a pozostała kwota – do gmin.



Podpis Prezydenta


Prezydent RP złożył swój podpis pod trzema nowymi ustawami dostosowującymi nasz system legislacyjny z zakresu ochrony środowiska do standardów Unii Europejskiej. Tym samym przesądzone zostało wejście w życie Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska oraz Ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.



Wygrał Lidzbark


Pilotażowym działaniem w Polsce, służącym identyfikacji problemów, z którymi borykają się samorządy lokalne podczas przygotowywania planów zrównoważonego gospodarowania energią, jest projekt: “Planowanie energetyczne na szczeblu lokalnym z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii”. W ramach projektu Europejskie Centrum Energii Odnawialnej i ESD przygotowały konkurs dla starostw powiatowych. 8 czerwca br. Komitet Doradczy wyłonił zwycięzcę. Został nim powiat lidzbarski, który przez najbliższe 12 miesięcy będzie aktywnie uczestniczyć w realizacji projektu.


(ao)




Niemiecka pomoc


18 czerwca br. we Frankfurcie nad Odrą podpisane zostało Porozumienie pomiędzy Ministrem Środowiska RP a Federalnym Ministerstwem Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów RFN w sprawie realizacji wspólnych projektów pilotażowych w dziedzinie ochrony środowiska w Polsce.


W ramach porozumienia przewiduje się realizację dwóch projektów: rekonstrukcję komunalnego odprowadzania ścieków w Szprotawie, prowadzoną przez Spółkę Wodno-Ściekową Szprotawa, oraz modernizację dwóch linii tramwajowych we Wrocławiu, co ma zaowocować zmniejszeniem zanieczyszczenia powietrza i hałasu. Drugi projekt realizować będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Wrocławia.


Na wsparcie obu projektów niemieckie ministerstwo oraz Deutsche Ausgleichsbank przyznają dotacje w wysokości do 15,421 mln euro. Dodatkowo niemiecki bank udzieli pożyczek celowych o łącznej wysokości do ponad 31 mln euro, ministerstwo zapewnia także sfinansowanie programów szkoleniowych.




Narodowy Park nad Wartą


Rada Ministrów zdecydowała o utworzeniu Parku Narodowego Ujście Warty. Jego powierzchnia wynosi 7955,86 ha, a powierzchnia otuliny 10453,99 ha. Park położony jest w obrębie gmin: Kostrzyn n. Odrą, Witnica, Słońsk i Górzyca w woj. lubuskim.


Jest to jeden z najważniejszych terenów lęgowych ptaków wodnych i błotnych w Polsce, lęgi odbywa tutaj ponad 140 gatunków ptaków, a aż 26 z nich należy do gatunków zagrożonych wyginięciem według klasyfikacji międzynarodowej.


Oprócz celów związanych z ochroną zasobów przyrodniczych podkreśla się, że utworzenie Parku ma na celu rozwój turystyki ekologicznej i edukacji przyrodniczej. Ma także sprzyjać rozwojowi ekonomicznemu regionu i podnoszeniu jakości życia jego mieszkańców.


Koszt utworzenia Parku szacuje się na 2205 tys. zł, a podniesienie rangi tego obszaru ma stworzyć dogodną szansę dla ekonomicznego rozwoju regionu. Te argumenty, obok walorów przyrodniczych, zadecydowały o dużym poparciu dla pomysłu ze strony władz samorządowych.




Lider po raz piąty


Tytuł “Lidera Polskiej Ekologii” jest prestiżową nagrodą Ministra Środowiska przyznawaną w ramach Konkursu, którego celem jest promocja najbardziej przyjaznych środowisku i efektywnych działań na rzecz jego ochrony.


W piątej już edycji Konkursu tytuł “Lidera…” będzie przyznawany w kategoriach: “przedsiębiorstwo”, “wyrób” oraz po raz pierwszy w kategorii “gmina/związek gmin”.


Do piątej edycji, w regulaminowym terminie (wnioski przyjmowano do 30 kwietnia br.), zgłoszono 121 wniosków: 73 w kategorii “gmina/związek gmin”, 39 w kategorii “przedsiębiorstwo” i 9 w kategorii “wyrób”.


W czerwcu Rada Programowa Konkursu przystąpiła do oceny przedsięwzięć zgłoszonych do Konkursu, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi w listopadzie.




Projekty rozporządzeń


Ministerstwo Środowiska na stronach internetowych przedstawiło projekty trzech rozporządzeń przygotowanych na podstawie Ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.


W pierwszym z projektów “w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych” określa się roczne poziomy odzysku i recyklingu odpadów w poszczególnych latach do końca grudnia 2007 r.


Projekt rozporządzenia “w sprawie stawek opłat produktowych” określa szczegółowe stawki opłat produktowych dla poszczególnych opakowań i produktów.


Trzeci z projektów: “w sprawie szczegółowych warunków, jakie powinien spełnić przedsiębiorca produkujący w kraju oleje smarowe z udziałem wytworzonych w kraju olejów bazowych pochodzących z regeneracji, w celu włączenia ich do faktycznie uzyskanego poziomu recyklingu” określa obowiązki producentów olejów w tym zakresie.