Podczas posiedzenia w Łodzi 16 listopada 2018 r. członkowie Zarządu ZMP podjęli m.in. stanowisko w sprawie organizacji wyborów samorządowych w 2018 r. Zostało ono opracowane na podstawie uwag z 36 miast.

Likwidacja korpusu urzędników wyborczych i przekazanie ich zadań administracji samorządowej, przywrócenie jednej komisji w obwodzie głosowania, wprowadzenie zasady, że minimalny skład komisji w ciągu dnia to połowa jej członków, zróżnicowanie liczebności komisji w zależności od liczby uprawnionych do głosowania w obwodzie ? to postulaty przedstawicieli ZMP, które znalazły się w przyjętym stanowisku. W ocenie samorządowców nowe przepisy Kodeksu wyborczego nie do końca sprawdziły się w praktyce.

? Przed wyborami wielokrotnie mówiliśmy o zagrożeniach w parlamencie, na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz w korespondencji z MSWiA. Mimo nowelizacji przepisów, która była niewystarczająca, sprawdziły się nasze obawy dotyczące skutków zmian w prawie wyborczym. Mamy zastrzeżenia do nowej administracji, która miała odpowiadać za przebieg wyborów. Nowy aparat urzędniczy kompletnie się nie sprawdził. Dotyczy to urzędników wyborczych, którzy w niektórych przypadkach byli krańcowo niekompetentni ? mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP. I dodaje, że gdyby nie propaństwowa postawa urzędników samorządowych, te wybory mogłyby się nie odbyć. Bez naprawy zepsutej Ordynacji wyborczej nie da się przeprowadzić następnych wyborów. Zła...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?