Europę i cały świat trapi problem malejących zasobów paliw kopalnych. Szczyt wydobycia ropy już osiągnęliśmy, a szczyt wydobycia węgla prawdopodobnie zostanie osiągnięty w 2025 r.

Co istotne, kraje Unii Europejskiej, w tym również Polska, są coraz bardziej uzależnione od dostaw surowców energetycznych spoza granic Wspólnoty. Ostatnie wydarzenia polityczne we wschodniej Europie wskazują również, że kraje UE powinny dywersyfikować źródła dostaw surowców energetycznych oraz polegać na własnych, dostępnych w kraju zasobach. 
Wierzba jako jedna z wielu roślin wieloletnich jest obiecującym źródłem biomasy na cele energetyczne. Rośliny z tego rodzaju powszechnie występują na całym świecie. Na półkuli północnej badania nad ich  uprawą są szeroko rozpowszechnione, prowadzone są również komercyjnie zbiory. Problemową kwestią jest częsta produkcja biomasy oraz biopaliw z terenów rolniczych niezgodnie z wytycznymi dotyczącymi zrównoważonego rozwoju. W związku z tym należy baczniej przyglądać się, czy dane paliwo spełnia kryteria odnawialnego. Biomasa jest uważana za zeroemisyjną w odniesieniu do dwutlenku węgla, ponieważ jej spalenie emituje taką samą ilość tego związku, jaka jest wiązana w następnym okresie wegetacji w czasie wzrostu rośliny. Nie jest to jednak do końca prawdą z uwagi na fakt, że na jej produkcję i pozyskanie często zużywa się zasoby kopalne oraz zmienia użytkowan...