Miasta bardziej odporne. Dachy zielone
Stosując w miastach dachy zielone, można przyczynić się do niwelowania wielu występujących aktualnie zjawisk, które są negatywnymi skutkami zmian klimatu.
Pod koniec ubiegłego roku, 27 grudnia 2024 r. została ogłoszona ustawa o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, która zobowiązuje miasta wielkości min. 20 tys. mieszkańców do opracowania miejskich planów adaptacji (MPA). Ważnym elementem planów będą: koncepcja zazieleniania oraz koncepcja zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Dachy zielone, które spełniają wiele funkcji proekologicznych, są w tym kontekście przydatnym narzędziem adaptacji.
W skali miast i regionów
W 2017 r. Ministerstwo Środowiska wdrożyło projekt MPA44, którego głównym celem była ocena wrażliwości na zmiany klimatu 44 największych polskich miast i zaplanowanie działań adaptacyjnych, adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń. Niezależnie od tej inicjatywy swój plan adaptacji przygotowała Warszawa. Wzorem tych 44 miast i stolicy niektóre mniejsze polskie miasta również przystąpiły do opracowania planów.
Z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska przeprowadzonych w czasie przygotowywania projektu ustawy wynika, że 79 miast liczących co najmniej 20 tys. mie...