Zadanie dla niektórych, znaczenie dla wszystkich
Miejski plan adaptacji (MPA) staje się w tym roku obowiązkiem, który stawia przed samorządami większych miast wyzwania związane z jego przygotowaniem lub uaktualnieniem. MPA wymaga kompleksowego podejścia, które łączy analizę naukową, planowanie przestrzenne i aktywne zarządzanie środowiskiem.
Szczególne miejsce w planach zajmuje zieleń miejska, zwłaszcza w obszarze zarządzania zasobami drzew i ich ochrony. Ustawa z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2024 r. poz. 1940, dalej: u.p.o.ś.) zobowiązuje miasta o liczbie mieszkańców co najmniej 20 tys. do sporządzenia miejskiego planu adaptacji. Nowela definiuje, czym jest MPA, jego minimalny zakres oraz tryb procedowania.
Na przygotowanie i przyjęcie MPA miasta mają sporo czasu, uchwalenie miejskiego planu adaptacji powinno nastąpić w terminie 30 miesięcy od dnia ogłoszenia przez Główny Urząd Statystyczny danych statystycznych dotyczących ludności wg stanu na 31 grudnia roku poprzedniego, zgodnie z którymi miasto osiągnęło liczbę mieszkańców równą 20 tys. lub większą. Artykuł, który dotyczy terminu, wchodzi w życie dopiero 1 lipca 2025 r. (art. 1 pkt 4 w zakresie art. 18b ust. 2). MPA trzeba będzie zatem przyjąć w tych miastach do końca 2027 r.&...