Ochronić rośliny przed gawronami
Wiosną rośliny budzą się do życia z zimowego spoczynku. Niestety młode, soczyste i delikatne kiełki, świeżo wysiane nasiona oraz bulwy mają wielu amatorów, którzy tylko czekają na pierwsze smakowitości tego roku.
Wiele razy, obserwując budzącą się do życia oziminę czy wschodzące wiosenne siewy na terenie trawników miejskich, można zauważyć stada ciemno ubarwionych ptaków. Czarne i spore sylwetki mogą sugerować, że są to gawrony. Ptaki te można rozpoznać także po obficie opierzonych skokach, tzw. portkach. Różnią się od kruka smuklejszą budową ciała, mniejszymi rozmiarami, kraczącym głosem i jasnoszarymi dziobami. Ponadto kruki rzadko żerują na polach czy trawnikach miejskich w celu posilenia się zasiewami. Zdecydowanie wolą zjeść żabę, mysz, ślimaka czy jaja, penetrując miedze czy łąki w pobliżu lasów. Kruki spotyka się zazwyczaj parami, w odróżnieniu od gawronów, których stada mogą liczyć nawet kilkaset osobników.
Wrony z kolei mają pierś, grzbiet i szyję popielate, dlatego odróżnienie ich od gawronów nie stwarza większych problemów. Wrony, podobnie jak gawrony, są wszystkożerne i nie pogardzą także miejskimi zasiewami, ale nie tworzą tak dużych stad. Stado gawronów jest w stanie szybko ogołocić świeżo posiany trawnik czy wywrócić kosz na śmieci. Te inteligentne ptaki uczą si...