Konkurs o tytuł ?Zielonej Stolicy Europy? odbywa się od 13 lat, a z każdą jego edycją wzrasta zainteresowanie tematyką kreowania przestrzeni przyjaznej środowisku oraz lokalnej społeczności. Większość tegorocznych kandydatów po raz pierwszy zaprezentuje przed komisją konkursową swoje sukcesy w obszarze ekologicznego zarządzania miastem. 
Szansa dla polskich miast
O uzyskanie zaszczytnego miana w 2022 r. rywalizuje 18 miast: Belgrad, Budapeszt, Dijon, Gdańsk, Grenoble, Katowice, Kraków, Lyon, Maribor, Murcia, Parma, Pecz, Perugia, Poznań, Sofia, Tallin, Turyn i Zagrzeb. Finalistami konkursu zostaną kandydaci, którzy uzyskają najwyższe noty wystawiane przez jury w oparciu o 12 wskaźników środowiskowych. W ocenie zostaną uwzględnione m.in. poniższe czynniki: łagodzenie zmian klimatycznych, zrównoważony transport miejski, różnorodność biologiczna i przyrodnicza, adaptacja do zmian klimatycznych, jakość powietrza, hałas, ekoinnowacje oraz wydajność energetyczna. 
Do najnowszej edycji konkursu zakwalifikowały się aż cztery miasta z Polski. Czym wyróżniają się na tle kandydatów i co przesądziło o ich zgłoszeniu? Na to pytanie najlepiej odpowiedzą sami kandydaci.
Bogactwo zieleni w Katowicach
? Przygotowaliśmy dokumenty aplikacyjne, ponieważ mieliśmy się czym pochwalić. Aplikując w tym konkursie, pokazujemy, że chcemy być nie tylko częścią transformacji gospodarczej, ale również ekologicznej. Wiele o...