Marginalizowane przez lata połączenia kolejowe powracają do łask. Już zdążyły odmienić charakter komunikacji największych polskich aglomeracji. Teraz stają się coraz bardziej liczącym się graczem w obszarze komunikacji pomiędzy powiatami i gminami.  Na rozbudowę i modernizację kolei w Polsce w najbliższych latach wydane zostanie 180 mld zł. – Nie ma tygodnia, żeby gdzieś z Polski ktoś nie dzwonił i mówił: panie premierze, pan musi tu być, bo otwieramy, zaczynamy budowę, odnowiliśmy dworzec, rusza budowa nowej trasy kolejowej – mówił we wrześniu podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku premier Donald Tusk. Wkrótce te inwestycje przyniosą efekt: będziemy mieli jedną z najnowocześniejszych na świecie sieci kolejowych. A co za tym idzie, nie trzeba będzie się przenosić ze wsi i mniejszych miast do aglomeracji w poszukiwaniu pracy, szkoły czy pomocy medycznej. Po co, skoro do tych większych ośrodków będzie można łatwo dojechać? 

Po amerykańsku i europejsku 

Kolej na świecie można traktować „po amerykańsku” lub „po europejsku” (ten drugi wariant obowiązuje także w Japonii). W USA uznano, że sieć połączeń drogowych jest efektywniejsza niż kolejowa i nie ma sensu jej dublować połączeniami kolejowymi. W efekcie w USA – kraju, który swego czasu zbudował największą i najgęstszą na świecie sieć kolejową – o...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?