Przyjęta przez Sejm 11 września br. i podpisana przez prezydenta 5 października ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa środki służące ochronie środowiska i zdrowiu ludzi przez zapobieganie niekorzystnym skutkom wytwarzania takiego sprzętu i gospodarowania nim lub przez ograniczanie tych skutków oraz ogólnych następstw wykorzystania zasobów i poprawę efektywności ich wykorzystania.

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE) w zasadniczej części wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. Akt ten wdraża postanowienia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2012/19/UE z 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), zwanej dalej ?dyrektywą 2012/19/UE?, oraz zastępuje Ustawę z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jej zapisy oddziaływać będą na spory katalog podmiotów funkcjonujących na rynku związanym z zużytym sprzętem, tj. na wprowadzających sprzęt, zbierających zużyty sprzęt, prowadzących zakład przetwarzania, prowadzących działalność w zakresie recyklingu, prowadzących działalność w zakresie innych niż recykling procesów odzysku oraz na organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Takie szerokie spektrum podmiotowe nie może dziwić, jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż w dołączonej do uzasadnienia projektu ustawy ocenie skutków regulacji podkreśla się, że celem wprowadzanych przepisów jest ograniczenie powstawania odpad...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?