Prawidłowa i skuteczna ochrona drzew obejmuje wszystkie fazy procesu budowlanego. Z najlepszą praktyką mamy do czynienia wówczas, gdy zaraz po geodecie na teren inwestycji wchodzi architekt krajobrazu lub inny specjalista w dziedzinie dendrologii.

Osoba ta ma za zadanie wytypować i wskazać cenne egzemplarze, które mają szansę na przetrwanie prac budowlanych. Istotne jest przy tym sformułowanie zaleceń w zakresie ochrony, które przekładają się na konkretne działania i rozwiązania w procesie inwestycyjnym. Zalecenia powinny być podstawą do podejmowania decyzji o wycince drzew i wydaniu pozwolenia na budowę. W następnych etapach procesu inwestycyjnego odpowiedzialność w tym zakresie rozmywa się i ochrona roślinności zazwyczaj w ogóle nie jest zapewniana.

Prawidłowa ochrona drzewa na placu budowy jest możliwa. W przypadku egzemplarza na fotografii 1 polegała na zastosowaniu takich rozwiązań, jak ogrodzenie całego systemu korzeniowego (ogrodzenie usytuowane było ok. 12 m od pnia), wymulczowanie powierzchni chronionej oraz nawadnianie drzewa za pomocą linii kroplujących podczas trwania prac budowlanych. Zakres inwestycji był typowy dla zabudowy wielorodzinnej ? wybudowano garaż podziemny, budynki oraz infrastrukturę komunikacyjną. Projektant zastosował rozwiązania minimalizujące konflikt pomiędzy inwestycją a systemem korzeniowym drzewa, czyli w tym przypadku nawierzchnie przepuszczalne bez krawężnikówobrzeży. Pielęgnacja dębu po z...