André Le Nôtre był nie tylko ogrodnikiem, ale również artystą i kolekcjonerem sztuki, który znakomicie wykorzystywał wiedzę z zakresu matematyki i architektury. Jego ogrody z wystawnymi tarasami, skomplikowanymi urządzeniami wodnymi, osiowymi promenadami i starannie utrzymanymi parterami rozsławiły Francję.

Choć od tych czasów minęły stulecia, dzieła tego artysty wciąż stanowią skarbnicę inspiracji dla projektantów z całego świata. Niejeden mógłby spytać, cóż takiego można znaleźć w geometrycznie wyznaczonych siatkach strzyżonych żywopłotów i alejek? Słynny architekt krajobrazu, Dan Kiley wzorował się na siedemnastowiecznej sztuce opanowywania przestrzeni przez człowieka. Posługując się klasycznym warsztatem, tworzył krajobrazy, które później stały się ikonami modernizmu. Z imponującej wiedzy i pomysłów na urządzenia wodne wciąż czerpie m.in. Laurie Olin. Sztuka operowania płaszczyzną, geometrią i perspektywą inspiruje Petera Walkera, który mistrzowsko wykorzystał te umiejętności, projektując plac upamiętniający atak terrorystyczny w Nowym Jorku (9/11 Memorial). Również współczesne realizacje w samej Francji ukazują, jak zasady tworzenia założeń barokowych mogą być dostosowane do obecnych realiów (przykładem jest m.in. Parc Citroën w Paryżu).

? Jesteś szczęśliwym człowiekiem, Le Nôtre ? powiedział mu sam król Francji, Ludwik XIV. Bezsprzecznie przyszły królewski ogrodnik urodził się we właściwym czasie i miejscu. Francja był...