Paliwa kopalne zasypią zielone idee
Czy dramatyczny spadek akcji NIVIDI – światowego lidera w produkcji skomplikowanych układów scalonych, podstawowego budulca systemów sztucznej inteligencji AI – może mieć związek z gospodarką odpadami komunalnymi? Może, szczególnie że AI nie owija w bawełnę i bez zbędnej dyplomacji oskarża: „Wyspy z butelek w oceanach to efekt działalności przemysłowej, braku świadomości ekologicznej i złej gospodarki odpadami”.
AI to przykład przełomu technologicznego, który – przynajmniej w założeniu – obrazuje poszukiwania człowieka w dobie narastających problemów cywilizacyjnych, w tym w ochronie środowiska. Sztuczna inteligencja, póki co, diagnozuje i oskarża tegoż człowieka, który potrafił ją stworzyć, potrafi z niej uczynić źródło biznesowych sukcesów i porażek, ale nie radzi sobie, pomimo podejmowanych starań, zabiegów, polityk i projektów, z zapanowaniem nad śmieciami.
Problem redukcji ilości odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, wytwarzanych w gospodarstwach domowych i podmiotach gospodarczych, to wyzwanie. Brakuje technologii pozwalającej na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych („plastików”) w użyteczne surowce w skali przemysłowej – mierzonej nie w tysiącach, ale w milionach ton rocznie. Obecnie poziom przetwarzania, niezależnie od ostatecznej postaci, osiąga w ska...