Decyzja o warunkach zabudowy wciąż generuje szereg wątpliwości natury prawnej i urbanistycznej. Konsekwentnie uważana jest za główne narzędzie pogłębiające chaos przestrzenny. Budzi też dylematy prawne, czego dowodem jest duża liczba tez orzeczniczych jej poświęconych, wydanych już w samym 2020 r. Warto zwrócić uwagę na wybrane z nich.

Wciąż kontrowersyjnym zagadnieniem okazuje się wyjaśnienie tego, co należy rozumieć przez pojęcie „działki sąsiedniej” (w kontekście stanowiącym punkt odniesienia z perspektywy zasad kontynuacji funkcji i dobrego sąsiedztwa).

Działka sąsiednia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 11 marca 2020 r. (sygn. akt II SA/Łd 937/19, Legalis) wskazał, że przy analizie ustawowych przesłanek, wynikających z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, należy opowiedzieć się za funkcjonalną interpretacją pojęcia „działki sąsiedniej”, przyjmując, iż wszystkie działki znajdujące się w obszarze analizowanym są działkami sąsiednimi. Takie samo szerokie rozumienie należy zastosować w odniesieniu do pojęcia „działki dostępnej z tej samej drogi publicznej”, uwzględniając definicję zawartą w art. 2 pkt 14 ustawy, gdzie przez „dostęp do drogi publicznej” należy rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej. Nie...