Proces wybudowania i uruchomienia instalacji komunalnej jest czasochłonny, kosztowny, a obecnie też ryzykowny. Trwa on przeważnie kilka lat i inwestor nie ma żadnej gwarancji, że sukces zwieńczy dzieło. A to dopiero początek problemów, z jakimi będzie się borykać prowadzący instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych odpadów komunalnych.

Kolejne nowelizacje przepisów wprowadziły zmiany w ustawie o odpadach. Między innymi dotychczasowe RIPOK-i, funkcjonujące jako instalacje MBP, stały się instalacjami komunalnymi. Rola „nowej” instalacji komunalnej pozostała niezmieniona. Opis instalacji, przebieg procesów oraz odpady przetwarzane i powstające w części zarówno mechanicznej, jak i biologicznej instalacji są jasno określone w pozwoleniu zintegrowanym.

Odpady wytwarzane w trakcie procesów

Na potrzeby tego artykułu odpady można podzielić na dwie zasadnicze grupy:
1. odpady wytwarzane w związku z eksploatowaniem instalacji,
2. odpady wytwarzane w trakcie procesów gospodarki odpadami.
O ile sklasyfikowanie i zagospodarowanie odpadów z pierwszej grupy nie stanowi zazwyczaj problemu dla prowadzącego instalację komunalną, to odpady zaliczone do drugiej grupy są zdecydowanie odpadami „problematycznymi”. I im należy poswięcić większą uwagę. Surowce wytworzone w procesie przetwarzania odpadów po uzyskani...