Tworzywa sztuczne to kilkaset rodzajów materiałów o najróżniejszych własnościach, wytwarzanych głównie z surowców kopalnych, takich jak gaz ziemny czy ropa naftowa. W 2017 r. produkcja tworzyw termoplastycznych, poliuretanów, tworzyw termoutwardzalnych, elastomerów, klejów, powłok i materiałów uszczelniających wyniosła na świecie 348 mln ton, a w Europie 64,4 mln ton. Jak je skutecznie zagospodarować?

Prezentowane w artykule dane przedstawiono w opracowaniu „Tworzywa sztuczne – Fakty 2018”, którego autorem jest Stowarzyszenie Producentów Tworzyw Sztucznych PlasticsEurope.

Najwięksi producenci tworzyw sztucznych

W Europie tylko 4-6% ropy i gazu zużywane jest do produkcji tworzyw sztucznych, 45% zużywa transport, a 42% ogrzewanie i wytwarzanie energii elektrycznej. Europejski przemysł tworzyw sztucznych, obejmujący producentów tworzyw, przetwórców oraz producentów maszyn do przetwórstwa tworzyw, zatrudnia ponad 1,5 mln pracowników w blisko 60 tys. małych i średnich przedsiębiorstwach. W 2017 r. obroty europejskiego przemysłu tworzyw wyniosły ponad 355 mld euro, a bilans handlowy był dodatni i wyniósł 17 mld euro. Produkcja tworzyw obejmująca tworzywa termoplastyczne, poliuretany, tworzywa termoutwardzalne, elastomery, kleje powłoki i materiały uszczelniające wyniosła na świecie w 2017...