Czy w Polsce zachodzą procesy odnowy miast? To nieco prowokacyjne pytanie. Przecież od ponad pięciu lat obowiązuje ustawa o rewitalizacji. Działania rewitalizacyjne były prowadzone także wcześniej, w usystematyzowany sposób od wejścia Polski do Unii Europejskiej w związku z ujęciem przedsięwzięć rewitalizacyjnych w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (ZPORR), a także przez miasta pionierskie od początku lat 90. XX wieku.

Od ponad trzydziestu lat przez polskie samorządy podejmowana jest interwencja publiczna na obszarach zdegradowanych. Czy to wystarczy, aby twierdząco odpowiedzieć na pytanie: czy w Polsce zachodzą procesy odnowy miast?

Odnowa

Zatrzymajmy się na chwilę i zdefiniujmy procesy odnowy miast. Pod tym pojęciem kryją się zarówno interwencje publiczne, jak i przedsięwzięcia rynkowe, polegające na przekształceniach opuszczonych terenów bądź budynków, adaptacji ich do nowych funkcji, najczęściej komercyjnych. W polskiej praktyce interwencję publiczną służącą odnowie przyjęto określać jako rewitalizację, która łączy w sobie działania w sferze społecznej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej, gospodarczej i środowiskowej. W każdym mieście na prawach powiatu i w większości średnich miast można wskazać co najmniej jeden obiekt przebudowany i zaadaptowany do nowych funkcji przez dewelopera. W...