?Zielona Ławeczka? to ogólnopolski, prospołeczny projekt grantowy, adresowany do mieszkańców otwartych osiedli zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców. Projekt ma umożliwić przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki, w tym miniogrody z ławeczką.

Pozwoli to ożywić miejsca wokół bloków, stworzyć przestrzeń do odpoczynku i spotkań. Angażując mieszkańców organizatorzy ? Fundacja Banku Ochrony Środowiska ? chcą pokazać, jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami ? wystarczą tylko chęci i dobry pomysł.

Zadaniem zespołów sąsiedzkich było sporządzenie opisu miejsca wybranego do modernizacji, a następnie wykonanie projektu aranżacji ogrodniczej. Projekt nasadzeń zieleni musiał zawierać wykaz wykorzystanych roślin, jak również orientacyjny kosztorys niezbędnych prac. Organizator ocenia przesłane projekty i wybiera najlepsze do dofinansowania. Poza tym każdy zespół, który przesłał zgłoszenie, otrzymuje również możliwość skonsultowania swojego projektu z profesjonalnymi architektami krajobrazu. Sędziami w konkursie są architekci krajobrazu z Katedry Architektury Krajobrazu i Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie. Projekt, oprócz zieleni, musiał uwzględniać usytuowanie zielonej ławeczki, która będzie stanowiła centrum spotkań mieszkańców na obszarze poddanym modernizacji.

W obu edycjach projektu wzięło udział łącznie 850 osób z całej Polski. W pierwszej edycji, dzięki zaangażowaniu zespołów sąsiedzkich, powstało 25 wspaniałych ogrodów. W trwającej właśnie drugiej edycji zgłosiło się niemal 100 zespołów z ponad 30 miast, których projekty są ocenianie przez profesjonalnych architektów krajobrazu. Laureatów poznamy już w najbliższych dniach.

Ogródki zrealizowane w ramach projektu ?Zielona Ławeczka?, oczywiście służą nie tylko temu, by zachwycać mieszkańców. Miejska zieleń chroni nas przed upałem, hałasem i zanieczyszczeniami powietrza, jest miejscem życia wielu zwierząt ? jeży, ptaków czy owadów, których w miastach, niestety, jest coraz mniej.

Takie miniogrody przynoszą również wiele innych korzyści, przede wszystkim społecznych. Wspólna praca nad rewitalizacją podwórek ma również zacieśnić, a czasem wręcz stworzyć więzi między sąsiadami, których kontakty często ograniczają się jedynie do prostego ?dzień dobry? na klatce schodowej. ? Liczymy na to, że zespołowe działanie, począwszy od momentu projektowania ogrodu i ubiegania się o grant, przez kupowanie i sadzenie roślin, aż po późniejszą ich pielęgnację, ułatwi powstanie zgranych oraz aktywnych lokalnych społeczności. Warto też pamiętać, co zresztą potwierdzają badania naukowe, że mieszkańcy są bardziej zadowoleni z terenów zieleni i bardziej o nie dbają, jeśli sami przyczynili się do ich stworzenia. Zieleń w mieście pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a nawet, co ciekawe, może powodować zmniejszenie liczby aktów wandalizmu i wzrost cen nieruchomości ? tłumaczy Barbara Lewicka-Kłoszewska, wiceprezes Fundacji BOŚ.

 

Adam Kiedrowski

koordynator projektu