Duże drzewa można przesadzać różnymi metodami. Do najpopularniejszych z nich należy zaliczyć przesadzanie ręczne, maszynowe oraz transplantację. Podejmując decyzję o takim zabiegu, trzeba przede wszystkim wiedzieć, które drzewa się do tego nadają.
Nie każde drzewo można przesadzać. Dodatkową sporną kwestią pozostaje to, czy warto podejmować tego rodzaju zabiegi. To, czy dane rośliny powinny być przesadzane pozostaje w gestii urzędników gminnych. To oni decydują, czy drzewo może być przesadzone, czy też należy naliczyć opłatę za usunięcie albo nakazać nasadzenia zastępcze. Ich postanowienia pozostają pod presją inwestorów, którzy wnioskują o przesadzenie drzewa, broniąc się przed opłatą.
Gatunki do przesadzania
W wielu krajach sporządza się listy gatunków, które wykazują różną zdolność przystosowywania się do nowych warunków po przesadzeniu, przy czym w różnych państwach różnią się one między sobą. Jednak wszędzie do gatunków, które łatwo przesadzić, należą: klon zwyczajny, klon polny, jawory, klon srebrzysty, graby, olsze, jesion, dąb czerwony, lipy, topola włoska, wierzby (na wiosnę), wiązy i glediczie. Stosunkowo łatwo po przesadzeniu przyjmują się też: miłorzęby, morwy, platany, jarzęby, jabłonie, śliwy, wiśnie ozdobne, kasztanowiec biały oraz drzewa i krzewy iglaste, zwłaszcza jodła jednobarwna, jałowiec, świer...