Ziemię Kłodzką od wieków nawiedzały różne klęski. Co kilka dekad zdarzały się tam ogromne powodzie, niszczące urokliwe sanatoria, dochodowe kopalnie i huty szkła. Stronie Śląskie oraz Lądek-Zdrój 8 maja br. odwiedzili działacze Fundacji Zaangażowani i właściciele firmy Łąki kwiatowe Słowińscy, by przywracać powodzianom chęć do życia, a przy okazji wspierać przyrodę w ramach programu „Razem przywróćmy kolory!”.

Wspólnie z okolicznymi mieszkańcami i wolontariuszami, zwłaszcza uczniami Zespołu Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskimi oraz działaczami Stowarzyszenia Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa”, uczcili Dzień Zwycięstwa, zakładając jednoroczne łąki kwiatowe. Na potrzeby akcji firma Łąki kwiatowe Słowińscy przeznaczyła ponad 40 kg doborowych nasion, bez angażowania dodatkowych środków finansowych spółdzielni i samorządów. Jako pierwszy ukwiecony został hektar obok bloków przy ul. Nadbrzeżnej, dopiero co oczyszczony z popowodziowego szlamu i odpadków niesionych wielką wodą.

Łąki jednoroczne i wieloletnie

Tego dnia zazieleniono łącznie blisko 5 tys. m2. Siano mieszanki tzw. kwiatów letnich, czyli dekoracyjnych gatunków jednorocznych. Nie mogło zabraknąć roślin dawnych śląskich pól i miedz, jak chabry, ma...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?