Słabo wykorzystujemy potencjał energii wodnej
Wraz ze wzrostami cen energii elektrycznej, pochodzącej przede wszystkim z konwencjonalnych źródeł, zwiększa się tempo rozwoju technologii pozwalających na jej alternatywne generowanie.
Wpływa na to także napięta sytuacja na arenie polityki międzynarodowej, w przypadku której, w aspekcie energetycznym, następuje obecnie całkowity przewrót. Pośród źródeł niekonwencjonalnych bez wątpienia najbardziej wyróżniającymi się są te związane z technologiami wiatrowymi oraz słonecznymi. To jednak nie one są odpowiedzialne za generowanie największych ilości odnawialnej energii. Nawet w połączeniu ze źródłami geotermalnymi, biomasą i biogazem nie dorównują energetyce wodnej.
Stare – nowe źródło
Od zarania dziejów ludzie wykorzystują wodę i przenoszoną przez nią energię. Konwersja energii potencjalnej lub kinetycznej na mechaniczną służyła ułatwianiu sobie codziennych czynności. Bardzo dobrym tego przykładem są koła młyńskie, które po dziś dzień funkcjonują w różnych częściach świata. Patrząc jednak na duże jednostki, można zastanawiać się, dlaczego potencjał obecny w tym żywiole nie jest jeszcze bardziej eksploatowany. Co więcej, wygląda na to, że energii pochodzącej z wody generujemy coraz mniej. I to mimo iż zwiększa się liczba możliwych do zastosowania technologii.
Najczęściej spotykanymi rozwiązania...