W odpadach rok bez kompromisów

O przyszłości sektora gospodarki odpadami w Polsce z Arkadiuszem Fiukiem, członkiem Zarządu firmy ATF, zajmującej się zagospodarowaniem odpadów, rozmawia Tomasz Szymkowiak, dyrektor ds. wydawnictw firmy Abrys.

Początek roku to okazja do podsumowań i idealny moment, by mówić o przyszłości. Jaki będzie ten 2020 rok dla branży odpadowej?

Nie wiem, jaki będzie, ale wiem, jaki chciałbym, żeby był! Jesteśmy w bardzo ważnym, ale też trudnym momencie. Mamy ?wielką kumulację? narastających problemów, której dodatkowo towarzyszy presja czasu. Nie ma już czasu na dyskusje i kompromisy, bo te nie posuwają gospodarki odpadami w Polsce do przodu. Ten rok powinien być czasem konkretnych działań.

A jakie są te najważniejsze wyzwania na rok 2020?

Problemów jest wiele, są jednak sprawy absolutnie kluczowe i do tych należy rozszerzona odpowiedzialność producenta. Cały czas słyszę o tym, jak znakomicie działa gospodarka odpadami w innych krajach, głównie na Zachodzie, i jak tanie jest tam gospodarowanie odpadami. Określenie ?taniości? odbywa się poprzez porównanie kosztów, jakie ponosi przysłowiowy Schmidt, z tymi, które ponosi Kowalski. Często, także wśród ekspertów, dostrzegam niezrozumienie tematu, które powoduje, że dyskusja na fundamentalne tematy toczy się na nieodpowiednim pozi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?